• Turkhane Logo

Almanya'da yabancı katili terör örgütü sanığına müebbet

Almanya'da Federal Yargıtay, sekizi Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı NSU örgütünün üyesi Beate Zschaepe ile birlikte iki sanığın temyiz başvurusunu reddetti. Böylece Zschape'ye verilen müebbet hapis cezası onandı.

17:40 19 Ağustos 2021 Perşembe
Almanya'da yabancı katili terör örgütü sanığına müebbet
Almanya'da Federal Yargıtay, sekizi Türk 10 kişiyi öldüren aşırı sağcı NSU örgütünün üyesi Beate Zschaepe ile birlikte iki sanığın temyiz başvurusunu reddetti. Böylece Zschape'ye verilen müebbet hapis cezası onandı.

Almanyada Yargıtay, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasında Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinin baş sanık Beate Zschaepe ile iki sanık hakkındaki kararlarını onadı.

Yargıtaydan yapılan yazılı açıklamada, Beate Zschaepe, Rolf Wohlleben ve Holger G’nin Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından verilen cezalara ilişkin itirazlarının reddedildiği belirtildi. Baş sanık Beate Zschaepe

Açıklamada, diğer sanık Andre Emminger hakkında verilen 2 yıl 6 ay hapis cezası kararı hakkında davanın ise 2 Aralık’ta görüleceği, kararın da 15 Aralık’ta açıklanacağı kaydedildi.
Ne olmuştu?
Almanyada, 2000-2007de, 8i Türk 10 kişiyi öldüren, iki bombalı saldırı düzenleyen ve 15 banka soygunu gerçekleştiren NSU üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.
Cinayetler, uzun süre karanlıkta kalmış, Alman medyası, 2000li yıllarda cinayetlerin arkasında mafyanın ya da ailelerin olduğunu öne süren ve döner cinayetleri olarak adlandırılan haberler yapmıştı.???????
Neonazi örgütünün, uzun yıllar boyunca Alman güvenlik birimlerince tespit edilememiş olması, NSU üyelerinin geçmişte bazı istihbarat muhbirleriyle ilişki kurduklarının ortaya çıkması, Almanya’da büyük tartışmalara yol açmıştı.
Almanya iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatında aşırı sağcı gruplara ve kullanılan muhbirlere ilişkin bazı belgelerin, 4 Kasım 2011den birkaç gün sonra imha edilmesi de büyük kuşku oluşturmuştu.
NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, intihar ettikleri öne sürülmüştü. Beate Zschaepe ise NSU üyelerinin son kullandıkları hücre evini ateşe verdikten sonra polise teslim olmuştu.
NSU davası nedir?
Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi’nde 2013te görülmeye başlanan NSU davasında, sanıklar hakkındaki karar 11 Temmuz 2018’de açıklanmıştı.
Mahkeme, baş sanık Beate Zschaepeye ömür boyu, örgüte yardım ve yataklıktan suçlu bulunan Ralf Wohllebene 10, Andre Emmingere 2.5, Holger Gye 3, Carsten Sye de gençlik yasaları uyarınca 3 yıl hapis cezası vermişti.
Zschaepe, Wohlleben ve Holger G, kararın temyiz edilmesini istemiş, Federal Başsavcılık ise Andre Emminger hakkında verilen karara itiraz etmişti.
Almanyanın en geniş kapsamlı davalarından NSU’da 5 sanığı 14 avukat savunmuş, 93 mağduru ise 60 avukat temsil etmişti. Toplam 438 duruşmada tamamlanan davada 765 tanık ve 56 uzman dinlenmişti.

Son güncelleme: 17:40 19.08.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı