• Turkhane Logo

Almanya'da darbe planlayan grup 'Düşman Listesi' hazırlamış!

Almanya'da darbe yapacakları iddiasıyla gözaltına alınan ve kendilerini

19:02 09 Aralık 2022 Cuma
Almanya'da darbe planlayan grup 'Düşman Listesi' hazırlamış!
Almanya'da darbe yapacakları iddiasıyla gözaltına alınan ve kendilerini

Almanyanın etkili gazetelerinden Die Tageszeitungun (taz) haberine göre, gözaltına alınan şüphelilerden birinin üzerinde bulunan 18 kişilik listede, Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Başkanı Friedrich Merz, Sosyal Demokrat Partisi Eş Genel Başkanı Saskia Esken, CDUlu siyasetçi Armin Laschet gibi 7 Federal Meclis Üyesinin isimleri ile gazetecilerin isimleri yer alıyor.

Düşman Listesindeki isimlerden SPD lideri Esken, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Şiddet yanlısı bu grubun oluşturduğu tehlikeyi hafife almamalıyız. Bu insanlar sadece komplo teorileri hayal etmiyor, uygulamak istedikleri somut planları vardı. dedi.

Soruşturmayı yürüten Federal Başsavcılığın iddianamesinde, darbeye hazırlandıkları iddia edilen şüphelilerin, hükümet üyelerini ve milletvekillerini tutuklamaları için küçük bir silahlı grupla Alman Federal Meclisine girmeyi planladıkları belirtilmişti.
İddianamede, söz konusu grubun Meclise silahlı darbe yapmak için Kasım 2021den itibaren darbe hazırlıklarına yoğunluk verdiği kaydedilmişti.
Reichsbürger nedir?Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gören ve iç istihbaratın 2021 raporunda, 21 binden fazla kişinin yer aldığı grubun yüzde 5ini aşırı sağcıların oluşturduğu belirtildi.
Raporda, 2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olduğu ileri sürülen grubun, Almanyayı meşru bir devlet olarak tanımadığı kaydedilerek, üyelerden bazılarının monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazılarının Nazi taraftarı, bazı üyelerin de Almanyanın hala askeri işgal altında olduğuna inandığı aktarıldı.

Son güncelleme: 19:02 09.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı