• Turkhane Logo

Almanya, IŞİD iddianamesini tamamladı

Almanya'da IŞİD Horasan adına terör saldırısı planlamakla suçlanan yedi kişi hakkında iddianame hazırlandı.

10:00 25 Nisan 2024 Perşembe
Almanya, IŞİD iddianamesini tamamladı
Almanya'da IŞİD Horasan adına terör saldırısı planlamakla suçlanan yedi kişi hakkında iddianame hazırlandı.

Almanyada federal başsavcılık, IŞİDin Horasan kolu adına terör saldırısı düzenlemeye hazırlandığı öne sürülen yedi kişi hakkındaki iddianamesini tamamladı.

Tacikistan vatandaşları Mukhammadshujo A., Nuriddin K., Shamshud N., Said S., Raboni Znin yanı sıra Türkmen vatandaşı Ata A. ve Kırgızistan vatandaşı Abrorjon K. hakkında terör örgütü kurmak dâhil çeşitli suçlardan iddianame hazırlandı.

Başsavcılık, bu kişilerin Almanya dâhil Batı Avrupada yüksek profilli saldırılar düzenleme niyetinde olduğunu, ancak yakalandıkları sırada henüz somut bir planlarının olmadığını belirtti.

Geçen Temmuz ayında tutuklanan şüphelilerin IŞİDin Horasan koluyla irtibat hâlinde oldukları belirlenmişti. Başsavcılık, Ukraynada Şubat 2022de başlayan savaş sonrası bu ülke üzerinden Almanyaya ulaşan şüphelilerin Hollandadan bir üyeyle birlikte bir terör hücresi kurduğunu belirtiyor. Başsavcılık, düzenli olarak bir araya gelen bu şüphelilerin Almanyadaki muhtemel hedefleri gözlemlediğini, saldırılar için silah ve finansör bulmaya çalıştığını iddia ediyor.

IŞİD Horasan, Rusyada geçen ay düzenlenen ve en az 137 kişinin ölümüyle sonuçlanan konser saldırısını üstlenmişti.

Son güncelleme: 10:00 25.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı