• Turkhane Logo

Alman hükümetinden İslamofobi ve ayrımcılıkla mücadele sözü

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkesinde her gün ırkçılık olaylarının yaşandığını ancak Müslümanların iki kat daha fazla ırkçılığa maruz kaldıklarını söyledi.

12:03 08 Aralık 2022 Perşembe
Alman hükümetinden İslamofobi ve ayrımcılıkla mücadele sözü
Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, ülkesinde her gün ırkçılık olaylarının yaşandığını ancak Müslümanların iki kat daha fazla ırkçılığa maruz kaldıklarını söyledi.

Euronewsin haberine göre, Faeser 16ncısı düzenlenen Almanya İslam Konferansında yaptığı konuşmada, Almanyada pek çok insan her gün ırkçılıkla karşı karşıya kalıyor. Müslümanlar iki kat daha fazla ırkçılık yaşıyor. İslam dininin mensupları olarak ve aynı zamanda göçmen kökenli insanlar olarak sıklıkla düşmanlık ve reddedilme ile karşı karşıya kalıyorlar. dedi.

Nancy Faeser, koalisyon hükümetinin ırkçılık ve İslamofobi ile mücadele için önlemler alacağı ve Müslümanların Alman toplumuna entegrasyonunu ve daha güçlü katılımını teşvik edecek projeleri destekleyeceği sözünü verdi.

Faeser, ayrıca İçişleri Bakanlığının Alman İslam Konferansının çalışmaları için yeni bir yaklaşım benimseyeceğini ve ülkedeki Müslümanların çeşitliliğini yansıtmasını sağlamak için daha geniş katılımı savunacağını ifade etti.

Fransızların yüzde 38’i İslam’ı Fransa’nın kimliği için ‘tehdit’ olarak görüyor
Almanyadaki imamlar konusu özellikle Türkiyeyi ilgilendiriyor
İçişleri Bakanı ayrıca Almanyadaki imamların başka devletler tarafından atanmasına son verilmesi için atamaların kademeli olarak azaltılmasını istediğini belirterek, Hedefimiz tüm yurt dışından atamaların sonlandırılana kadar yurt dışından Almanyaya gönderimleri azaltmak. Almanyaya gönderilen imamlar konusu özellikle Türkiyeyi ilgilendiriyor. diye konuştu.


AAnın haberine göre Faeser, bakanlığının bu çerçevede Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığıyla temas halinde olduğunu ve müsteşar Juliane Seifert’in geçen hafta Ankarada bu konuyu görüştüğünü belirtti.

Faeser, Almanca konuşan ve Almanyanın yaşamsal gerçekliğine aşina olan imamların toplumsal açıdan da faydalı olacağını ifade etti.

Alman devletiyle ülkedeki Müslümanlar arasında düzenli diyaloğun sağlanması amacıyla 2006 yılında hayata geçirilen Almanya İslam Konferansına farklı kurum ve kuruluşlardan bu yıl 160 temsilci davet edildi.

Fransadan sonra Batı Avrupadaki en büyük ikinci Müslüman nüfusa sahip Almanyada resmi rakamlara göre yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor..

Alman makamları 2021de en az 662 İslamofobik nefret suçunu kayıt altına aldı.

Geçen yıl ocak ve aralık ayları arasında 46dan fazla cami saldırıya uğradı ve Müslüman karşıtı şiddet sonucu en az 17 kişi yaralandı.

Son güncelleme: 12:03 08.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı