• Turkhane Logo

ABD'den 886 milyar dolarlık rekor savunma bütçesi

ABD yönetimi savunma için 886 milyar dolarlık bütçe taslağı sundu. Barış dönemlerinin tarihteki en yüksek savunma bütçesi olan tasarının Kongre tarafından kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

09:53 14 Mart 2023 Salı
ABD'den 886 milyar dolarlık rekor savunma bütçesi
ABD yönetimi savunma için 886 milyar dolarlık bütçe taslağı sundu. Barış dönemlerinin tarihteki en yüksek savunma bütçesi olan tasarının Kongre tarafından kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD), 2024 savunma bütçesi 886 milyar dolar olarak açıklandı. ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin hazırladığı bütçe tasarısı kabul edildiği takdirde, ülkenin bir barış döneminde ya da herhangi bir savaşa dolaylı da olsa katılmadığı bir dönemde savunma giderlerine harcanacak en yüksek miktar olacak.

Tasarı, 842 milyar doların Savunma Bakanlığının (Pentagon) kullanımına, 44 milyar dolarlık kısmın ise savunma ile ilgili projeler için, örneğin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından harcanmasını öngörüyor. ABDnin içinde bulunduğumuz sene için kabul edilen savunma bütçesi 858 milyar dolar olmuştu.

886 milyar dolara çıkarılan savunma bütçesi ile, askeri personele ortalama yüzde 5,2 maaş zammı ve ordunun AR-GE (araştırma-geliştirme) çalışmalarının finansmanının sağlanması hedefleniyor. Ayrıca Rusyaya karşı savaşında Ukraynaya verilen desteğin de savunma giderlerini arttıran bir başka etken olduğu belirtiliyor. ABD Kongresinin her iki kanadı, geleneksel tavrını sürdürerek, söz konusu bütçeyi onaylayacağının sinyallerini verdi.

ABD orsuduna ait USS Carl Vinson uçak gemisinde bir savaş uçağının çevresinde hazırlık yapan görevliler - (02.05.2017)ABD orsuduna ait USS Carl Vinson uçak gemisinde bir savaş uçağının çevresinde hazırlık yapan görevliler - (02.05.2017)
ABD orsuduna ait, Pasifik Okyanusunda seyreden USS Carl Vinson uçak gemisinde bir savaş uçağıFotoğraf: U.S. Navy/AP/dpa/picture alliance
En büyük kriter Çine karşı caydırıcılık
Ukrayna savaşının daha uzun süre devam edebileceğinden yola çıkan Kongre ve Biden yönetimi, diğer yandan Rusya ve Çin ile olası ihtilaflara ordunun hazır olmasını istiyor. ABD Savunma Bakanı Yardımcısı Kathleen Hicks, konuyla ilgili açıklamasında, Bizim en büyük ve burada en sık dile getirdiğimiz başarı kriterimiz, Çin yönetiminin her sabah uyandığında, olası bir saldırganlığının bedelini düşünmesi ve Bugün o gün değil demesidir ifadelerini kullandı.

ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler, ticaretten casusluk faaliyetlerine kadar pek çok konudan dolayı uzun süredir gerilimli bir seyir izliyor. Her iki ülke sınırlarının çok uzağındaki ülkelerde birbiri ile büyük bir rekabet halinde.

İsveç merkezli düşünce kuruluşu Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsünün (SIPRI) 2022 yılı küresel silah ihracatı raporuna göre, listenin birinci sırasında, küresel silah ihracatındaki payı, önceki dört yıla oranla yüzde 7 artış göstererek yüzde 40a yükselen ABD geliyor. İkinci sıradaki Rusyanın payı ise yüzde 22den yüzde 16ya gerilerken, bu iki ülkeyi üçüncü sıradaki Fransa, dördüncü sıradaki Çin ve beşinci sıradaki Almanya takip ediyor.

Küresel silah ihracatındaki payı 2018-2022 yılları arasında yüzde 1,1 olarak seyreden Türkiye ise, sıralamada 12nci sırada yer alıyor.

Son güncelleme: 09:53 14.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı