• Turkhane Logo

ABD yargısından Donald Trump’a: ‘Başkanlar kral değildir’

ABD’del Federal yargıç Ketanji Brown Jackson, Beyaz Saray çalışanlarının da Kongre önünde ifade vermesi gerektiğine hükmetti.

22:09 26 Kasım 2019 Salı
ABD yargısından Donald Trump’a: ‘Başkanlar kral değildir’
ABD’del Federal yargıç Ketanji Brown Jackson, Beyaz Saray çalışanlarının da Kongre önünde ifade vermesi gerektiğine hükmetti.

Jackson, ‘başkanların kral olmadığını’ ifade ederek Trump’ın, danışmanlarını Kongre’de ifade vermelerini engelleme yetkisine sahip olmadığını söyledi.

Beyaz Saray’ın yüksek rütbeli bir yetkili olmasından ötürü dokunulmazlığı olduğunu öne sürmesine rağmen eski hukuk danışmanı Don McGahn’ın ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci kapsamında ifade verecek. Bu karar Trump’ın Kongre ile mücadelesinde Beyaz Saray aleyhine darbe vuran bir karar oldu.

BBC’nin haberine göre, böylece McGahn gibi önemli bir tanığın ifade vermesi sağlanacak; bu süreçte başka kritik isimlerin de konuşmasının önü açılmış olacak.


Eski hukuk danışmanı Don McGahn

Trump ve yönetimi, azil süreci ve Demokratların yürüttüğü diğer soruşturmalar kapsamında işbirliği yapmaktan kaçınıyor; aynı zamanda Beyaz Saray çalışanlarına da mahkeme celplerine uymamaları yönünde salık veriyordu.

Kararını açıkladığı 120 sayfalık metinde kimsenin ‘hukukun üstünde olmadığını’ vurgulayan Yargıç Jackson, yürütme organı yetkililerinin Kongre’nin zorunlu süreçlerinden muaf olmadığını söyledi.

ABD Adalet Bakanlığı, Reuters haber ajansına bu kararı temyize götüreceklerini söyledi. McGahn, daha önce Kongre’nin ifade vermesi için yaptığı çağrıya direnerek oturuma gelmemişti. McGahn’ın 2016 yılında düzenlenen ABD başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale edip etmediğine dair ifade vermesi istenmişti.

Mayıs ayında ifadeye çağrılmıştı

Ekim 2018’de danışmanlık görevinden ayrılan McGahn, bu yılın Mayıs ayında ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu tarafından, eski FBI başkanı ve özel yetkili savcı Robert Mueller’in soruşturması kapsamında ifade vermeye çağrılmıştı.

Mueller’ın yürüttüğü soruşturma artık kapanmış olsa da Demokratlar, Trump’ın Mueller’ın soruşturmadan çekilmesi için uğraşıp uğraşmadığını öğrenmek, bunun için de McGahn’ın ifadesine başvurmak istiyor.

Böylece Trump’a karşı azil sürecinde adaletin engellenmesi kozuna sahip olabileceklerini düşünüyorlar.

Azil süreci soruşturmasında Trump, Demokrat Parti’nin başkan aday adaylarından Joe Biden ve Ukraynalı gaz şirketi Burisma’yla iş yapan oğlu Hunter Biden hakkındaki ispatlanmamış yolsuzluk iddiaları konusunda Ukrayna’ya baskı yapmakla suçlanıyor. Suçlamaları reddeden Trump, azil soruşturmasını bir “cadı avı” diye tanımlıyor.

Son güncelleme: 22:09 26.11.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı