• Turkhane Logo

ABD: Rusya, 'güvenli hava sahası' protokolüne uymuyor

Suriye'deki Rus askeri güçlerinin, Rusya ile ABD ve koalisyon güçleri arasındaki hava protokolünü tek taraflı olarak ihlal ettiği öne sürüldü.

08:19 08 Haziran 2023 Perşembe
ABD: Rusya, 'güvenli hava sahası' protokolüne uymuyor
Suriye'deki Rus askeri güçlerinin, Rusya ile ABD ve koalisyon güçleri arasındaki hava protokolünü tek taraflı olarak ihlal ettiği öne sürüldü.

Amerikalı bir yetkili, Rusyanın IŞİDle mücadele sırasında ABD ve koalisyon birlikleri ile Rus güçleri arasında çıkabilecek bir anlaşmazlığı engellemek için yapılan hava protokolünü tek taraflı olarak bitirdiğini duyurdu.

Al Arabiya haber kanalına bilgi veren ABD Hava Kuvvetleri Merkez Komutanlığı (AFCENT) sözcüsü Pilotlarımız üzerinde mutabık kalınan bu protokollere bağlı kalmaya devam ederken, Rus ordusu kısa süre önce profesyonel bir Hava Kuvvetinden beklenen standartlardan uzaklaşarak bu anlaşmaları kasıtlı olarak ihlal etmeyi tercih etti diye konuştu.

Amerikalı yetkili, Rus uçaklarının güvensiz ve profesyonel olmayan bir şekilde faaliyet göstermekte olduğunu, agresif manevralar yaptığını ve artan sıklıkta ABDnin operasyon alanlarında çatışmasız saldırılar gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

Mart ayında ABDnin Orta Doğudaki hava operasyonlarından sorumlu komutanı Korgeneral  Alexus Grynkewich Rus jetlerinin ABD üslerinin üzerindeki hava sahasını yaklaşık 25 kez ihlal ettiğini açıklamıştı.

Rusya da benzer şekilde Amerikan pilotlarının Rus uçaklarının yakınında, silah sistemlerini aktive etmek gibi profesyonellikten uzak hareketler yürüttüğünü ileri sürüyor.

Gerilimi azaltıcı bir duruş sergiliyoruz
ABD Savunma Bakanlığının kesin bir dille kınadığı bu suçlamalara da değinen sözcü Biz bilerek Rus uçaklarına herhangi bir silahı aktive etmemek ya da işaret vermemek için kasıtlı olarak gerilimi azaltıcı bir duruş sergiliyoruz. Aksi yöndeki yorumlar yanlıştır ve kasıtlı olarak kışkırtıcıdır. dedi.
Sözcü, koalisyon pilotlarının çarpışmaları önlemek ve yakındaki Rus savaş jetlerinden haberdar olmak için radar ve araç sistem ve sensörlerini kullanmaya başladığını da ifade etti.

ABD ve koalisyon birlikleri Irak-Şam İslam Devletinin (IŞİD) yenilgiye uğratılması görevi kapsamında yıllardır Suriyede bulunuyor. Hava protokolü, bu birliklerle ülkedeki Rus güçleri arasında, özellikle de havada kaza ya da yanlış anlaşmaları önlemek için iletişim kanallarını açık tutmayı amaçlıyor.

Son güncelleme: 08:19 08.06.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı