• Turkhane Logo

ABD-İran hattında tutuklu takası

İran, 6 milyar dolarlık varlığını serbest bırakan ve 5 İranlı hakkında af kararı çıkartan ABD’nin 5 vatandaşını serbest bıraktı. ABD Başkanı Biden,

20:30 18 Eylül 2023 Pazartesi
ABD-İran hattında tutuklu takası
İran, 6 milyar dolarlık varlığını serbest bırakan ve 5 İranlı hakkında af kararı çıkartan ABD’nin 5 vatandaşını serbest bıraktı. ABD Başkanı Biden,

DW Türkçede yer alan habere göre ABD ile İran arasında Katar arabuluculuğunda yürütülen müzakereler sonucunda gerçekleşen tutuklu takası uluslararası gündeme damgasını vurdu.

ABDnin İranın Güney Korede dondurulan 6 milyar dolarlık varlığını serbest bırakması ve bunun Katara ulaştığının taraflarca teyit edilmesi sonrasında Washington ve Tahran eşzamanlı adım attı.
Uçaklar havalandı

İran, tutuklu 5 ABD vatandaşını serbest bırakırken, ABD Başkanı Joe Biden, 5 İran vatandaşı hakkında af kararını imzaladı.

Tahranın serbest bıraktığı 5 ABDli, Dohaya götürülmek üzere arabulucu Katarın gönderdiği bir uçakla İrandan ayrıldı. Kendilerine Katarın büyükelçisinin de eşlik ettiği bildirildi. Aynı zamanda ABDnin haklarında af kararı çıkarttığı 5 İran vatandaşından ikisi de Katara uçtu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kanaani, iki İran vatandaşın ülkelerine dönecekleri, ikisinin ABDde kalmaya devam edeceği, birinin de üçüncü bir ülkede bulunan ailesinin yanına gitmek istediği bilgisini paylaştı.

İran memnun

Sözcü Kanaani, ayrıca İranın Güney Koredeki dondurulmuş mal varlığının serbest bırakıldığına işaret ederek, İnşallah bugün bu mal varlıkları tamamen İran hükümeti ve milleti tarafından kontrol edilmeye başlanacak dedi.

İranın serbest bıraktığı, ABDli tutuklular arasında Siamak Namazi, Emad Sharqi, Morad Tahbaz bulunuyor. Üçü geçen hafta hapisten çıkartılarak ev hapsine alınmıştı. Diğer ikisinin ise isimleri açıklanmadı. Beşi de hem İran hem ABD vatandaşı.

İranlı yetkililer ise ABDde haklarında af kararı çıkartılan İran vatandaşlarının isimlerini, Mehrdad Moin-Ansari, Kambiz Attar-Kashani, Reza Sarhangpour-Kafrani, Amin Hassanzadeh ve Kaveh Afrasiabi olarak duyurdu.

Eleştiri oklarının hedefindeki Bidendan yeni yaptırım kararı

Bu arada tutuklu takası için İranın dondurulan varlığını serbest bırakan Biden, Cumhuriyetçilerin sert eleştirilerinin hedefinde.

Cumhuriyetçiler, İranın Ortadoğudaki Amerikan askerlerine artan oranda tehdit oluşturduğunu, Biden yönetiminin ise takas anlaşmasıyla İran ekonomisini canlandırdığını iddia ediyor.

Biden yönetimi yetkilileri ise takası savunuyor, Bidenın takasın hemen ardından İran İstihbarat Bakanlığı ile eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad hakkında yaptırım kararı aldığına dikkat çekiyor.
Biden: Bedelini ödetmeye devam edeceğiz

ABD Başkanı Biden, takas anlaşması konusunda, İranda hapsedilen beş masum Amerikalı nihayet evlerine dönüyor açıklamasını yaptı, bu anlaşmayı mümkün kılan Katar, Umman, İsviçre ve Güney Koreye katkılarından dolayı teşekkür etti.

ABD vatandaşlarını İrana seyahat etmemeleri konusunda uyaran Biden, ayrıca yıllar önce İranda kaybolan ABD vatandaşı ve eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) çalışanı Bob Levinsonun akıbeti konusunda Tahran tarafından hâlâ bilgi beklediklerini vurguladı.

Biden, beş Amerikalının ülkelerine dönüşlerine sevindikleri bir anda aynı zamanda dönemeyenleri de hatırlamak istediklerini söyleyerek, İrana bölgedeki provokatif eylemlerinin bedelini ödetmeye devam edeceklerini kaydetti, Ahmedinejad ve İran İstihbarat Bakanlığı hakkında alınan yaptırım kararına işaret etti.

Mekik diplomasisi

Körfez ülkesi Katarın tutuklu takasını sağlamak için son bir yılda Dohada ayrı hotellerde İran ve ABD heyetleriyle en az 8 tur görüşme gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Ezeli düşman olarak nitelendirilen ABD ile İranın, Katarın arabuluculuğunda aylarca süren müzakereler sonrasında attıkları bu adımların önemli olduğu belirtiliyor. Ancak iki ülke arasında İranın nükleer programı ve bölgedeki faaliyetlerinden, ABDnin Tahrana uyguladığı yaptırımlar ve Amerikanın Körfez ülkelerindeki askeri varlığına kadar pek çok konuda derin görüş ayrılıklar devam ediyor.

Son güncelleme: 20:30 18.09.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı