• Turkhane Logo

ABD, Çin'i Uygur Türklerine 'soykırım' yapmakla suçladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" işlediği sonucuna vardıklarını açıkladı.

22:54 19 Ocak 2021 Salı
ABD, Çin'i Uygur Türklerine 'soykırım' yapmakla suçladı
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde "soykırım" ve "insanlığa karşı suç" işlediği sonucuna vardıklarını açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trumptan görev süresinin bitimine 24 saat kala, Çine yönelik yeni bir adım geldi.  

ABD Dışişleri Mike Pompeo yaptığı yazılı açıklamada, son 4 yıldır Çinin Uygur halkına yönelik davranışlarını özel bir dikkatle incelediklerini belirterek, Mevcut gerçeklerin dikkatli bir şekilde incelenmesi sonucunda, Mart 2017den bu yana, Çin Komünist Partisinin yönetimi altındaki Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincandaki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı suç işlediği sonucuna vardım ifadesini kullandı. 


Bölgedeki incelemelerinin sürdüğünü vurgulayan Pompeo, Aynı şekilde elimizdeki verilere bakarak, Çin yönetiminin Müslüman Uygur halkı başta olmak üzere Sincandaki diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik insanlığa karşı soykırım işlediği sonucuna vardım. Bu soykırımın devam ettiğine ve Çin yönetiminin, Uygur halkını yok etmeye yönelik sistematik bir girişimine tanıklık ettiğimize inanıyorum dedi.

EYLEMLERİ SİSTEMATİK AYRIMCILIKTIR

Yaptıkları incelemelerde ulaştıkları sonuçların detaylarını da paylaşan Pompeo, Çin yönetiminin Sincan Uygur Özerk bölgesindeki azınlıklara yönelik onlarca yıldır sürdürdükleri baskıları Mart 2017den itibaren daha da artırdıklarını gördüklerini belirtti.

Pompeo, Çinin ahlaka aykırı, topyekün politikaları, eylemleri ve istismarları, Uygurlara yönelik sistematik ayrımcılıktır. Çin, Uygur halkının seyahat, göç etme, okula gitme ve toplanma, konuşma, ibadet etme gibi diğer temel insan haklarını ellerinden almaktadır ifadelerine yer verdi. 

Çinin bölgeye uluslararası gözlemcilerin girmesini de engellediğine dikkati çeken Pompeo, Çinin kadınlara zorla kürtaj yaptırdığı, Uygur olmayan kişilerle evlenmeye zorladığı ve Uygur çocukları ailelerinden ayırdığı bilgisini paylaştı. 

Pompeo, Çinin insanlığa karşı işlediği suçları da 1 milyon sivilin haksız yere hapsedilmesi ve fiziki özgürlüğünün kısıtlanması, zorla kısırlaştırma, haksız yere tutuklanan çok sayıda kişinin işkence görmesi, zorla çalıştırma, dini ve inanç özgürlüklerinin kısıtlanması, ifade ve hareket özgürlüğünün kısıtlanması olarak sıraladı. 

NÜFUS KONTROL POLİTİKALARINI KESİN

Çin yönetimine çağrıda bulunan Pompeo, şunları kaydetti:

Haksız yere tutuklanan herkesi serbest bırakın. Hapisleri, tutuklu kamplarını, ev hapislerini ve zorla çalıştırmaları ortadan kaldırın. Zorla kısırlaştırma, zorla kürtaj, zorla doğum kontrolü ve çocukların ailelerinden zorla ayırılmasını içeren nüfus kontrol politikalarını kesin. Tutuklu merkezlerindeki her türlü işkenceyi ve istismarı durdurun. Sincan Uygur Özerk Bölgesinde ya da Çinin herhangi bir yerinde dini ve etnik azınlıklara yönelik zulmü bitirin, Uygurlara ve diğer zulme uğrayan azınlıklara seyahat ve göç etme özgürlüklerini geri verin. 

Çinden yaptıklarının hesabının sorulması amacıyla çoklu organların kurulması için uluslararası topluma da çağrıda bulunan Pompeo, Dışişleri Bakanlığına, bölgeyi izlemeye ve bilgi toplamaya devam etme talimatı verdiğini aktardı. 

Son güncelleme: 22:54 19.01.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı