• Turkhane Logo

ABD Başkanı Biden'dan Ukrayna işgaline karşı Putin'e 'kişisel yaptırım' tehdidi

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptırım uygulayabileceğini söyledi.

20:20 26 Ocak 2022 Çarşamba
ABD Başkanı Biden'dan Ukrayna işgaline karşı Putin'e 'kişisel yaptırım' tehdidi
ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptırım uygulayabileceğini söyledi.


Biden, başkent Washingtonda küçük bir işletmeye yaptığı ziyaret esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Ukraynayı işgal ederse Putinin kendisine yaptırım uygular mısınız? sorusuna Biden, Evet yanıtını verdi.


Biden, NATOnun Doğu kanadındaki ülkelerin korunması için 8 bin 500 Amerikan askerinin alarmda beklediğini ve bu askerlerin bir kısmının yakın zamanda Avrupaya hareket edebileceğini belirterek, Hiçbir NATO ülkesinin korkmasına gerek yok, NATO olarak biz onların savunmasına geleceğiz. dedi.

Olası bir Ukrayna işgalinin Rusya için ekonomik sonuçları olacağını belirten Biden, Ukraynaya Amerikan askeri ya da NATO askeri yerleştirme planımız yok. diye konuştu.

Biden, Putini de işgalin bedelinin çok ağır olacağı konusunda uyardığını vurgulayarak, Ona eğer Ukraynaya sınıra yığdığı tüm askerleri ile girerse bunun 2. Dünya Savaşından bu yana en büyük işgal olacağını söyledim. Bu durum tüm dünyayı değiştirir. ifadelerini kullandı.

UKRAYNA KRİZİNDE TARAFLAR NE İSTİYOR?

Başını ABDnin çektiği Batı bloku ile Rusya, Ukrayna konusunda anlaşmazlık yaşıyor. Ukrayna sınırına 100 bin asker yığan Rusyayı işgal planı yapmakla suçlayan Batı, yaptırımla tehdit ediyor. İşgal iddiasını kabul etmeyen Rusya ise Ukraynanın NATOya alınmaya çalışıldığını ve bunun kendisi için bir ulusal güvenlik tehdidi olduğunu belirtiyor.

Moskova, krizin aşılması için ABD ve NATOdan güvenlik garantileri istiyor. Moskovanın Ukraynanın NATOya alınmayacağına dair istediği garanti ise kabul edilmedi. İki taraf arasında yapılan doğrudan görüşmeler sonuçsuz kaldı.

NATO, Rusyanın yazılı istediği güvenlik garantilerine bu hafta içerisinde yanıt verecek.

Son güncelleme: 20:20 26.01.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı