• Turkhane Logo

NASA, Mars'ta oksijen üretti

NASA'nın keşif aracı Perseverance ile Kızıl Gezegene gönderilen "Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (Moxie)" adı verilen cihaz, Mars'ta oksijen üretmeyi başardı.

16:15 22 Nisan 2021 Perşembe
NASA, Mars'ta oksijen üretti
NASA'nın keşif aracı Perseverance ile Kızıl Gezegene gönderilen "Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (Moxie)" adı verilen cihaz, Mars'ta oksijen üretmeyi başardı.


Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Marsta bir ilke daha imza attı. Şubat ayında yaşam izlerini aramakla görevlendirilen keşif aracı Perseverance ile birlikte Marsa gönderilen Mars Oksijen Yerinde Kaynak Kullanımı Deneyi (Moxie) adı verilen cihazın, Kızıl Gezegendeki atmosferden karbondioksiti çekerek saf oksijen üretmeyi başardığı duyuruldu.

Moxienin yaklaşık 5 gram oksijen ürettiği ifade edildi. Bunun Marstaki bir astronotun yaklaşık 10 dakika boyunca nefes alması için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarına eş değer olduğu belirtildi.


Marsta oksijen üretimi ile birlikte Kızıl Gezegenin kolonileştirilmesi konusunda önemli bir ilerleme kaydedildiğine dikkat çekildi.

NASA Uzay Teknolojisi Görev Gücünden (STMD) Trudy Kortes, Moxie, yalnızca başka bir gezegende oksijen üreten ilk cihaz değil, aynı zamanda gelecekteki görevlerin başka bir gezegenin kaynaklarından faydalanarak yaşamasına yardımcı olacak teknolojinin ilk örneği ifadelerini kullandı.

MARSTA İNSANLARI GÖRME HEDEFİNE İLERLERKEN BİR UMUT OLDU

STMD yöneticisi Jim Reuter ise “Bu, Marsta karbondioksiti oksijene dönüştürmede kritik bir ilk adım. Moxienin yapacak daha çok işi var, ancak bu teknolojinin sonuçları, Marsta insanları görme hedefimize doğru ilerlerken umut dolu. Oksijen yalnızca soluduğumuz havanın içinde yer almıyor. Roket itici, oksijene bağlı olarak çalışıyor ve geleceğin kaşiflerinin Dünya’ya dönmesi Marsta itici yakıt üretmeye bağlı olacak dedi.

Marsın atmosferi yüzde 96 karbondioksitten oluşuyor. Moxie, karbondioksit moleküllerinden oksijen atomlarını ayırırken yüksek ısıdan faydalanıyor. Saatte 10 grama kadar oksijen üretmek üzere tasarlanan Moxienin 1 Mars yılı (Dünyada yaklaşık 2 yıl) boyunca en az 9 kez daha oksijen üretmesi bekleniyor.

Son güncelleme: 16:15 22.04.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı