• Turkhane Logo

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp'ın 'zorunlu güncelleme' kararını ele alacak

Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun WhatsApp'ın "zorunlu güncelleme" kararını yarınki toplantısında ele alacağı açıklandı.

17:30 11 Ocak 2021 Pazartesi
Kişisel Verileri Koruma Kurulu, WhatsApp'ın 'zorunlu güncelleme' kararını ele alacak
Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun WhatsApp'ın "zorunlu güncelleme" kararını yarınki toplantısında ele alacağı açıklandı.


WhatsAppın kullanıcılarına yönelik yeni sözleşme onaylatılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken, Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlatarak, verilerin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldı.


Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şöyle:

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULUNDAN AÇIKLAMA

Rekabet Kurulunun bugün yaptığı açıklamanın ardından Kişisel Verileri Koruma Kurulu da, WhatsAppın zorunlu güncelleme kararının yarınki toplantıda ele alınacağını duyurdu.

Son güncelleme: 17:30 11.01.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı