• Turkhane Logo

Türk tipi Frankeştayn Ak trollerin Erdoğan ve Soylu ilişkisi

Lüks arabada kokain çekerken görüntüleri yayınlanan Kürşat Ayvatoğlu, AKP’li trolleri yeniden gündeme getirdi. Peki kim bu Ak troller? Erdoğan ve Süleyman Soylu ile ilişkileri ne?

14:44 29 Mart 2021 Pazartesi
Türk tipi Frankeştayn Ak trollerin Erdoğan ve Soylu ilişkisi
Lüks arabada kokain çekerken görüntüleri yayınlanan Kürşat Ayvatoğlu, AKP’li trolleri yeniden gündeme getirdi. Peki kim bu Ak troller? Erdoğan ve Süleyman Soylu ile ilişkileri ne?Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu 2013 yılında sosyal medyada troll ordusu kurulması talimatı verdi. Dönemin AKP Ar-Ge Başkanı Süleyman Soylu komutasında AKP Genel Merkezi’nde doğan 6 bin kişilik paralı trollerin sayısı şimdi milyonlara ulaştı. Türk tipi Frankeştaynlar, ultra zengin hayatlarla Türkiye’nin gündemine oturdu.

TWITTER MWITTER HEPSİNİN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ


AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık operasyonları sırasında Twitter ve YouTube gibi sosyal medya ağlarını kapattı. 20 Aralık 2014 tarihindeki Bursa mitinginde “Twitter mwitter hepsinin kökünü kazıyacağız” açıklaması yaptı. Ancak her zaman olduğu gibi kamuoyunda başka söyleyip perde arkasında başka adımlar attı. AKP AR-GE’den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’ya tam tersi bir talimat verdi. AKP teşkilatındaki gençlerden oluşan paralı sosyal medya ordusu kurulmasını istedi.

GENEL MERKEZDEN YÖNETİLEN BİR ORDU

Soylu’nun komutasındaki troll ordusu projesiyle 81 ilin yanı sıra 953 ilçeye de sosyal medya uzmanı gönderildi. Söğütözü’ndeki AKP binasında kurulan sosyal medya koordinasyon merkezi trollerin komuta merkezi oldu. 6 bin kişilik sosyal medya timinin ana gövdesini İstanbul, Ankara ve İzmir teşkil ediyordu. Görevliler sosyal medya alanında düzenlenecek olan her tür kampanyaya destek vermek, fotoğraf ve videolar hazırlamakla yükümlüydü.

TROLLERE 12 MADDELİK TALİMAT

Troll ordusunun uyacağı 12 maddelik talimatlar listesi de AKP Genel Merkezi’nce hazırlandı. 81 ile gönderilen talimatlarda sosyal medyanın gündemine hakim olunması, kanaat önderleri ve twetter fenomenlerinin takip edilmesi istendi. Şehirlerde ve ilçelerde seçim öncesinde yaşanabilecek krizlere karşı duyarlı olunması bildirilirken, kriz öncesi istatistik ve tablo hazırlanarak sosyal medyada vatandaşlara ulaşılması tavsiye edildi. Olumlu içerik üreten kanaat önderlerinin tweetlerinin kitlelere ulaştırılması adına bol bol retweet yapılması istendi, şehirlerde olumsuz içerik üreten sosyal medya kullanıcılarına karşı da mesajlar paylaşılması talep edildi.

TEŞKİLAT BAŞKANI SOYLU OLUNCA…

Hareketin lideri Erdoğan tarafından kurgulanan ve Demokrat Parti’den devşirilen Süleyman Soylu tarafından hayata geçirilen troll ordusu nasıl çalışıyordu? Süleyman Soylu’nun başında olduğu Ar-Ge Başkanlığında belirlenen gündem konuları tüm teşkilata dağıtılıyor, hiçbir ahlaki kaygısı olmayan, AKP muhaliflerine küfür ve hakareti sıradan sayan mesajlar biranda sosyal medyada yayılıyordu. Soylu, Erdoğan tarafından 14 Nisan 2014 tarihinde AKP Teşkilat Başkanlığı’na getirilince AK trollük yeni bir evreye geçti. Bu tarihten sonra tüm AKP teşkilatı ve gençlik kolları mensupları troll ordusunun bir neferi haline geldi.KISA YOLDAN ZENGİNLİĞİN ADI AKP TROLLÜĞÜ

Sistem sadece sosyal medyada mesaj atmak üzerine kurulu değildi. Trollerin yandaş şirketlerin ihalelerine bağlama, karşılığında komisyon alma gibi ayrıcalıkları da vardı. Bunu nereden mi biliyoruz? AKP’li büro elemanı Kürşat Ayvatoğlu’nun lüks araçta uyuşturucu kullanırken çıkan görüntüleri üzerine başka bir AKP’li troll Tuğrul Selmanoğlu itirafından. Selmanoğlu, “Biz de Kürşat Ayvatoğlu gibi çok adam var” dedi.

YILLIK VERGİSİ 56 BİN LİRALIK ARABALARA BİNİYORLAR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Süleyman Soylu ile mutlaka bir fotoğrafı olan AKP trolleri artık Türk tipi Frankeştayna dönüştü. Kontrolden çıktı ve pastanın bölüşülmesini istemeyen troller birbirlerini ifşa etmeye başladı. Halk fakirlik yüzünden çöpten ekmek toplarken, AKP’nin ultra zengin çocukları yıllık vergisi 56 bin lira olan lüks arabalara biniyor, isimlerinin yazdığı nargile marpuçlarından duman sefası yapıyor. AKP’liler balya balya paraları eski parayla trilyonluk, yeni parayla milyonluk arabaların bagajlarına sığdırmaya çalışıyor.

ŞUNUN ŞURASINDA 2053’E NE KALDI?

Mücahitlikten müteahhitliğe yükselen AKP’liler, trollükten Türk tipi Frankeştayn’a evrilmenin mutluluğunu yaşarken, ay başını nasıl getiririm derdindeki milyonlarca emekli, asgari ücretli, çiftçi her seçimde büyülenmişçesine ampule basıyor. Hal böyle olunca 19 yıldır Türkiye’yi yöneten AKP, 2053 ve 2071’de gitmemeyi vaat ediyor.

Son güncelleme: 14:44 29.03.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı