• Turkhane Logo

"Rejimin ‘Soylu’ çıkmazı"

Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in videoları AKP rejimini çıkmaza soktu.

09:05 22 Mayıs 2021 Cumartesi
Suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker’in videoları AKP rejimini çıkmaza soktu.Peker’in ifşaat ve itirafları The New York Times ve Le Monde başta olmak üzere pek çok yabancı basın tarafından da haberleştirildi. Zira özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili ortaya atılan iddialar vahim.

KaranlıktakiAydınlıkten İlker Doğanın haberine göre Süleyman Soylu’nun mafyayla ilişkileri tamamen deşifre oldu. Sedat Peker için ‘koruma’ kararı aldırdığı ortaya çıkan Soylu’nun uyuşturucu baronlarından da ‘rüşvet’ aldığı iddiaları var. Sedat Peker’in, Soylu’yu kast ederek, “20 sene bu adama yatırım yaptık. O benim dönüş biletimdi. Hani Nisan’da dönecektik!” sözleri ise kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.


Diğer yandan bakanlık yaptığı dönemde ortağı olduğu eşinin şirketinden bakanlığa fahiş fiyattan dezenfektan alımı yaptıran Ruhsar Pekcan hakkında ‘TBMM’de araştırma komisyonu kurulması’ teklifi AKP ve küçük ortağı MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Bütün bunlar olurken, AKP’li yetkililer sessiz kalmayı tercih ediyor. Hiçbir hükümet yetkilisi, bakan ya da milletvekili, ortaya saçılan skandallarla ilgili tek kelime etmiyor.

Tartışmasız dünün en önemli olayı Anadolu Ajansı muhabiri Musap Turan’ın bakanlar Mustafa Varank ve Bekir Pakdemirli’ye soru sormasıydı! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu etrafında dönen uyuşturucu ticareti iddialarını hatırlatan Turan’ın, “AK Parti ismi şaibelerle anılan Süleyman Soylu’dan daha mı küçük? Buna ilişkin çarşıda, pazarda, metrobüste çocuklar herkes bunu konuşuyor ama sayın bakanlarımız buna ilişkin tek kelime etmiyor. Üç buçuk yaşında oğlumun yüzüne bakarken maskeli balodan dolayı ben utanıyorum. Sizin çocuklarınız yok mu?” sorusuna Varank, “Sen şov yapmak istemişsin. Bizim illegaliteyle herhangi bir kanunsuz yapıyla bir ilişkimiz olması mümkün değildir.” karşılığını verdi.

BERBEROĞLU: ERDOĞAN, SOYLU VE AKAR’DAN RAHATSIZ

Muhabirin hangi motivasyonla soru sorduğunu yönelik farklı iddialar var. Bunca yıl ‘habercilik’ yapmayı unutan AA’nın birden ‘soru’ sormayı hatırlaması normal değil elbette. CHP’nin gazeteci kökenli Milletvekili Enis Berberoğlu, önemli bir kulis bilgisini paylaşmıştı dün. Buna göre Recep Tayyip Erdoğan, Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan rahatsızdı. Tam da bugünlerde AA muhabirinin Soylu hakkındaki iddialarla ilgili ‘sert’ bir soru sorması tartışmaları da beraberinde getirdi.

RÜŞVET, KUMPAS, HARAÇ!

Yukarıdaki tartışmalardan bağımsız olarak Süleyman Soylu’yla ilgili iddialar son derece vahim. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Cemil Çiçek, Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, “Binde biri bile doğruysa felaket ve sıkıntıdır.” ifadelerini kullanmıştı. Gerçekten de öyle!

AKP’DEN SEDAT PEKERE ‘VİP’ KORUMA

Süleyman Soylu’yla ilgili iddialardan biri Sedat Peker’e ‘koruma’ kararı aldırmış olması. Soylu söz konusu iddiayı reddetti. Peker’e koruma kararının kendisinden 1,5 yıl önce alındığını ileri sürdü. Kendisinin döneminde de kararın ‘kaldırıldığını’ söyledi. Ancak koruma kararının Soylu döneminde verildiği belgesiyle ortaya çıktı. Kaldı ki bahsettiği dönemde İçişleri bakanlığı koltuğunda CHP’li biri oturmuyordu; dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’ydı! Dolayısıyla suç örgütü lideri olmakla suçlanan Sedat Peker, bizzat devlet tarafından korumaya alınmıştı. Hem de ‘özel’ statüde korunuyordu. Koruma polisleri yurt dışı seyahatlerinde bile Peker’e eşlik ediyordu.

KOLOMBİYA’DAKİ 5 TON KOKAİN KİME AİT?

İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan Soylu hakkındaki en ciddi suçlamalardan biri uyuşturucu baronlarıyla işbirliği yaptığı iddiası. Geçtiğimiz yıl haziran ayında Kolombiya polisi, Türkiye’ye gönderilecek yaklaşık 5 ton kokain ele geçirmişti. Ancak Türkiye’de söz konusu uyuşturucuyla ilgili hiçbir işlem yapılmadı. Kokainin sahibinin Soylu’nun kuzenlerinden biri olduğu iddiaları var. Soylu’nun Mehmet Ağar’la birlikte Türkiye’de uyuşturucu trafiğini yürüttüğü ileri sürülüyor.

UYUŞTURUCU BARONLARINDAN RÜŞVET İDDİASI

Sedat Peker’in vahim iddialarından biri de Soylu’nun oğlu üzerinden uyuşturucu baronlarından rüşvet aldığı. “Telefon sinyalleri incelensin.” diyen Peker, 30 Haziran 2020’deki ‘Bataklık’ oprerasyonunun Süleyman Soylu tarafından önceden haber verildiğini söylüyor: “Nevzat Kaya diye bir adam var, oto galerici. Operasyondan 10 gün öncesine kadar Süleyman Soylu’nun oğlunun plakasını kullanıyor. Soylu oğluna, ‘Operasyon olacak o ihtisası iptal edelim’ diyor. Kayıtlarda var, açıp baksınlar. Telefon irtibatları ne zaman kesildi, bir baksınlar. Engin, Nevzat Kaya’ya ‘5 milyon dolar verirsen, seni bu operasyondan ayrı tutarız’ diyor. ‘Ben onlara iki araba verdim, neden para vereyim’ diyor, anlamıyor mevzuyu. Operasyon oluyor bunu da alıyorlar.”

BÜROKRATLARA ŞANTAJ İDDİASI

Rejimin hedefindeki Sedat Peker, 6. videosunda önemli bir ifşaatta bulunuyor. Soylu’nun üst düzey bürokratları FETÖ kumpasıyla kontrolü altına aldığı söylüyor. Örnek olarak da MASAK Başkanı Hayrettin Kurt’u gösteriyor. Sedat Peker’in anlatımına göre Kurt’u ‘kontrol altına alabilmek’ için avukat olan eşi hakkında ‘FETÖ’ soruşturması açılıyor. Ardından Hayrettin Kurt, istenilen raporları itiraz etmeksizin hazırlıyor.

NİSANDA NE OLACAKTI?

Sedat Peker’in açıklamalarına göre Berat Albayrak’la arasının bozulmasının nedeni de Süleyman Soylu. Peker, Hadi Özışık’la aralarında geçen konuşmada, 20 yıldır Soylu’ya yatırım yaptığını anlatıyor: “İllere bunu sokmuyorlardı genel başkanlığa oynadığında. Benim akrabalarım altı ay nöbet tuttular, hep yanındaydılar. O benim dönüş biletimdi. Hani nisanda dönüyorduk abi biz! Her şeyi onun üzerine yatırdık ya! Nisan’da hani her şey değişecekti ülkede? Hani dönecektik!”

SÜLEYMAN SOYLU’NUN İPİ ÇEKİLDİ Mİ?

Buna göre Süleyman Soylu’nun 20 yıldır Sedat Peker’le ilişkili olduğu görülüyor. Peker, Soylu’ya 20 yıldır ‘yatırım’ yapmış. Ayrıca Soylu’nun, kameralar önünde ‘pislik’ dediği adama, aracılar göndererek, ‘kusura bakmasın’ dediği anlaşılıyor. Peker’in “Hani nisan ayında dönecektik abi? Hani her şey değişecekti ülkede” sözleri de dikkat çekici. Nisan ayında ne olacaktı da Sedat Peker dönecekti? Soylu, Erdoğan’ın kuyusunu mu kazıyor sorusu cevapsız. Ancak yaşananlardan Erdoğan’ın da ‘rahatsız’ olduğu konuşuluyor kulislerde.

Önümüzdeki günlerde bir ‘geceyarısı’ kararnamesiyle Süleyman Soylu’nun görevden alındığını duymak sürpriz olmayacak gibi görünüyor…

Son güncelleme: 09:05 22.05.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı