• Turkhane Logo

Darbe sanığı askerler ‘cemaat bağlantıları olmadığı için’ serbest bırakılmış

İstanbul'da görülen 138 sanıklı bir darbe girişimi davasında "anayasayı ihlale yardım" suçundan 30 yıla kadar hapis cezası istenenler dahil 133 askerin tutuksuz yargılandığı ortaya çıktı. Tutuklu olanlar sadece örgüt üyeliği ile suçlanan 5 asker..

22:24 15 Eylül 2022 Perşembe
Darbe sanığı askerler ‘cemaat bağlantıları olmadığı için’ serbest bırakılmış
İstanbul'da görülen 138 sanıklı bir darbe girişimi davasında "anayasayı ihlale yardım" suçundan 30 yıla kadar hapis cezası istenenler dahil 133 askerin tutuksuz yargılandığı ortaya çıktı. Tutuklu olanlar sadece örgüt üyeliği ile suçlanan 5 asker..

Darbe sanığı askerler ‘cemaat bağlantıları olmadığı için’ serbest bırakılmış

İstanbulda görülen 138 sanıklı bir darbe girişimi davasında anayasayı ihlale yardım suçundan 30 yıla kadar hapis cezası istenenler dahil 133 askerin tutuksuz yargılandığı ortaya çıktı. Tutuklu olanlar sadece örgüt üyeliği ile suçlanan 5 asker..

İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve dönemin Deniz Harp Okulu Komutanı olan tümamiral Mesut Özel’in müşteki olduğu 138 sanıklı davaya sadece 5 tutuklu sanık, 8 tutuksuz sanık ve avukatları katıldı.


Anadolu Ajansında yer alan habere göre duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı, 9 sanığın “anayasayı ihlale yardım” ve “ulaşım araçlarının kaçırılması veya el konulmasına yardım” suçlarından 24 yıldan 34 yıl 6 aya kadar hapislerini istedi.

Savcı, 20 sanık hakkında üzerlerine atılı suçlara karşın, “yerine getirilmesi görev gereği zorunlu bir emrin uygulanması” nedenine ait koşulların gerçekleştiği hususunda kaçınılmaz bir hataya düştükleri anlaşıldığından haklarında ceza verilmesine yer olmadığına karar verilmesini talep etti.

Sanıklardan 33’ünün “anayasayı ihlale yardım” suçundan 22’şer yıl 6’şar aydan 30’ar yıla kadar hapislerini talep eden savcı, sanıklardan 5’inin “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7’şer yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmalarını talep etti.

CEMAAT BAĞLANTISI DA TESPİT EDİLEMEDİ, BERAATLERİNE…. 

Savcı, 71 sanığın üzerlerine atılı tüm suçlardan beraatlerini isterken, bu sanıkların bazılarının sıkıyönetim ilan edildiğini duyduklarına dair bir delilin bulunmadığı, amirleri konumundaki kişilerin darbe faaliyeti kapsamında verdikleri emirlerini yerine getirmek istemediklerini gösterir telkinlerde bulunmaları ve haklarında örgütsel bir bağlantı olduğuna dair bir tespitin olmaması gerekçe gösterildi.

Tüm sanıklar ve avukatları esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak üzere süre talep ederken, tutuklu sanıklar ayrıca tahliye talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanıklar ve avukatlarının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için duruşmayı 14 Kasım’a ertelerken, tahliye ve adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddetti.

İDDİANAMEDE SADECE 4 KİŞİ HAKKINDA ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZA İSTENDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 630 sayfalık iddianamede dönemin Deniz Harp Okulu Komutanı tümamiral Mesut Özel “müşteki” sıfatıyla yer alıyor. İddianamede 126 sanık hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet, darbe girişimi sırasında er olan 2 sanık hakkında ise müştekiler Hakan Kıyan ve İhsan Canpulat’a yönelik eylemleri nedeniyle “mala zarar vermek” suçundan 8’er aydan 6’şar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Haklarında ağırlaştırılmış müebbet istenen 14 sanık hakkında “birden fazla kişi tarafından birlikte silahla tehdit”, 12 sanık hakkında “kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma”, 4 sanık hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, 4 sanık hakkında “kamu malına zarar verme” ve 2 sanık hakkında “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından 1 ila 45 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezası talep ediliyor.Haklarında sonradan dava açılan ve dosyaları ana davayla birleştirilen 12 sanığın da benzer suçlardan hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

Son güncelleme: 22:24 15.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı