• Turkhane Logo

Adalar’da atlar hâlâ ölümüne çalıştırılıyor

Büyükada’da faytona koşulan bir at daha can verdi. Hayvanseverler atlara yapılan eziyete dur demek için sokağa döküldü. Gözler şimdi yetkililerde...

10:43 18 Ağustos 2019 Pazar
Adalar’da atlar hâlâ ölümüne çalıştırılıyor
Büyükada’da faytona koşulan bir at daha can verdi. Hayvanseverler atlara yapılan eziyete dur demek için sokağa döküldü. Gözler şimdi yetkililerde...

İstanbul Büyükadada geçtiğimiz hafta faytoncular ve akülü araçla yolcu taşıdıkları iddia edilen taraflar arasında kavga çıkmış sandalyeler ve şemsiyeler havada uçuşmuştu. Kavgada 19 kişi yaralanmıştı. Önceki gün de faytona koşulan bir atın yorgunluktan can verdiğine dair görüntüler sosyal medyada tepkilere neden olmuştu. Tüm bu gelişmelerin ardından gözler bir kez daha Büyükadadaki atlı faytonların nasıl tarihe karışacağına çevrildi.

Sözcünün haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu seçim kampanyasında, “Adalarda bir fayton meselesi var. En insani kurallarla, hayvanları koruyup süreci kollayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

/

ATLAR ÖLÜYOR

Aç, susuz halde ada turu yaptırılan atlar telef oluyor. Buna rağmen adalarda faytonlar çalıştırılmaya devam ediyor.

BİR ADIM ATILMALI

Adalarda yıllardır tartışma konusu olan ve hayvanseverlerin tepkisini çeken faytonların durumuyla ilgili Başkan İmamoğlundan bir an önce adım atması bekleniyor. İBB geçtiğimiz yıl, atlı faytonların yerine elektrikle çalışan akülü faytonların kullanılacağını açıklamış, ancak bu karar uygulanamamıştı. Faytonlara çözüm bulmak için nasıl bir karar çıkacağı merakla bekleniyor.


Hayvanseverler sokağa döküldü.

Hayvanseverler tepki gösterdi

Atlara yapılan eziyete tahammül edemeyen hayvanseverler, “Atlar faytona sürülmesin” diye defalarca eylem yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da 31 Mart 2019 yerel seçimler öncesinde Büyükadada yaşanan fayton konusu için “Adalardaki atları faytonların boyunduruğundan kurtarıp özgürlüklerine kavuşturmak için bir çalışma yapıyoruz” demişti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğluda faytonların kaldırılacağına dair söz vermişti. Hayvanseverler şimdi bu duruma bir çözüm bulunmasını istiyor. 

Son güncelleme: 10:43 18.08.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı