• Turkhane Logo

Türkiye EURO 2020 Avrupa Şampiyonası'nda ilk maçını İtalya ile oynayacak

Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kuralarında Türkiye A Grubu'nda İtalya, İsviçre, Galler ile eşleşti. Türkiye şampiyonanın açılış maçında İtalya ile 12 Haziran'da Roma Olimpiyat Stadı'nda karşılaşacak.

23:22 30 Kasım 2019 Cumartesi
Türkiye EURO 2020 Avrupa Şampiyonası'nda ilk maçını İtalya ile oynayacak
Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) kuralarında Türkiye A Grubu'nda İtalya, İsviçre, Galler ile eşleşti. Türkiye şampiyonanın açılış maçında İtalya ile 12 Haziran'da Roma Olimpiyat Stadı'nda karşılaşacak.
Türkiye İsviçre ve Galler ile yapacağı diğer maçlarını Azerbaycanın başkenti Baküde oynayacak.


Şampiyonada son 16 turu karşılaşmaları, Amsterdam, Bilbao, Bükreş, Budapeşte, Kopenhag, Dublin, Glasgow ve Londrada, çeyrek finaller ise Bakü, Münih, Roma ve Saint Petersburgda gerçekleştirilecek.

Yarı finaller ve final ise İngilterenin başkenti Londradaki 90 bin kişi kapasiteli Wembley Stadında oynanacak.

Şenol Güneş: Baküde oynamak güzel, ilk maçta İtalyayı yenmek istiyoruz

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Şenol Güneş kura çekimi sonrası yaptığı açıklamada İtalya ile açılış maçının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, İnşallah gruptan çıkarız. İtalya takımıyla açılışta oynayacağımız karşılaşma oyun felsefemizi göstermek açısından çok önemli. Genç bir takımız ve yükselen değeriz. Çok daha fazla emek vermemiz gerekiyor. Herkes birbirini tanıyor. Ancak bizim bilinmeyen taraflarımız var. Açılış maçları sürprizlerle doludur. İnşallah ilk maçta İtalyayı mağlup ederiz. diye konuştu.

/
Şenol Güneş, İtalya A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Roberto Mancini, Galler A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Ryan Giggs, İsviçre A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vladimir Petkovic ile birlikte.

Türkiye ile birlikte 20 ülke EURO 2020ye direkt katılma hakkı kazandı. Turnuvada mücadele edecek son 4 ekip, Mart 2020deki UEFA Uluslar Ligi play-off maçları sonunda belli olacak

Play-off etabı A Grubunda İzlanda-Romanya ve Bulgaristan-Macaristan, B Grubunda Bosna Hersek-Kuzey İrlanda ve Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti, C Grubunda İskoçya-İsrail ve Norveç-Sırbistan, D Grubunda ise Gürcistan-Belarus ve Kuzey Makedonya-Kosova müsabakaları oynanacak. Eleme usulü yapılacak maçların kazananları, grup birincisi olarak finallere katılabilmek için karşı karşıya gelecek

EURO 2020 eşleşmeleri

A Grubu

Türkiye

İtalya

İsviçre

Galler

B Grubu

Danimarka

Belçika

Rusya

Finlandiya

/

C Grubu

Hollanda

Ukrayna

Avusturya

(Gürcistan, Belarus, Kuzey Makedonya, Kosova eşleşmelerinin birincileri)

D Grubu

İngiltere

Hırvatistan

Çekya

(İskoçya, İsrail, Norveç,Sırbistan eşleşmelerinin birincileri)E Grubu

İspanya

İsveç

Polonya

(Bosna Hersek, Kuzey İrlanda, Slovakya, İrlanda eşleşmelerinin birincileri)

F Grubu

Portekiz

Fransa

Almanya

(İzlanda, Romanya, Macaristan, Bulgaristan eşleşmelerinin birincileri)

Tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek

Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla EURO 2020, tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek.

İtalyanın başkentindeki Roma Olimpiyat Stadında 12 Haziranda yapılacak açılış maçıyla başlayacak EURO 2020, İngilterenin başkenti Londradaki Wembley Stadında 12 Temmuzda oynanacak final müsabakasıyla sona erecek.

Şampiyonaya A Grubunda Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan), B Grubunda Saint Petersburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka), C Grubunda Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş (Romanya), D Grubunda Londra (İngiltere) ve Glasgow (İskoçya), E Grubunda Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda Cumhuriyeti), F Grubunda ise Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan) ev sahipliği yapacak.

Yarı finaller ve final ise Londradaki 90 bin kişi kapasiteli Wembley Stadında oynanacak.

Son güncelleme: 23:22 30.11.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı