• Turkhane Logo

Spor kulüplerinin yapısıyla ilgili yeni düzenleme Meclis'e geliyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun spor kulüplerinin yapılarıyla ilgili düzenleme konusunda yaptığı açıklama akıllara yeni sorular işaretleri getirdi.

22:46 13 Ocak 2020 Pazartesi
Spor kulüplerinin yapısıyla ilgili yeni düzenleme Meclis'e geliyor
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun spor kulüplerinin yapılarıyla ilgili düzenleme konusunda yaptığı açıklama akıllara yeni sorular işaretleri getirdi.

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayında konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası yakın bir zamanda Meclis gündemine alacak dedi, ve kulüplerin dernek olmaktan çıkıp şirketleşeceğini ima etti. Spor kulüplerinin bütünüyle bir şirkete dönüştürülmesi kulüplerin büyük sermaye grupları tarafında alınıp, satılabilmesinin de yolunu açacak.
sol.org.trde yer alan habere göre Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayında konuştu. 
Mevcut yapı ve anlayışla kulüplerin, bilhassa futboldaki faaliyetlerini sürdürmelerinin pek mümkün görünmediğini ifade eden Bakan Kasapoğlu, “Mevcut durumu iyi analiz etmeliyiz ve bu endüstrinin dinamolarından biri haline gelmek istiyorsak, analitik bir perspektifle futbola bütüncül bir bakış açısı getirmek mecburiyetindeyiz. Sorunların çözüm yollarını enine boyuna tartışmak zorundayız. Mevcut ortaklıkların ve mevcut varlıkların değerini artıracak stratejiler artık üretilmelidir. Reklam ve sponsor gelirlerini, maç başı gelirleri artıracak eylem planları uygulamaya geçirmeliyiz. Sponsorlar, spor ekonomisinin yapıtaşlarıdır. Türk sporu, muhtelif nedenlerle son yıllarda büyük sponsorların bir bölümünü kaybetti. Küresel rekabette, özel sektörden gelecek destek her daim ivme kazandırır. Bu açığı sadece devlet üzerinden kapatmaya çalışmak, devleti en büyük sponsor yapar ki bu da sürdürülebilir bir sistem oluşturmak için rasyonel bir adım değildir. Sponsorların sistemden çıkış nedenleri doğru analiz edilmeli ve onlar yeniden sektöre kazandırılmalıdır” dedi. 
SPOR KULÜPLERİ VE FEDERASYONLARI YASASI 
Bakan Kasapoğlu, esas konunun, kulüplerdeki yönetim zafiyetleri olarak ortaya çıktığını belirterek “Almanya, Fransa, İngiltere gibi; idari, mali ve sportif yönden bir yeniden yapılanma sürecine girilmesi gerektiği artık su götürmez bir gerçek… Özellikle futbolumuzun artık kendi değerini, idari, mali ve sportif anlamda çağdaş ve gerçekçi yöntemlerle, uluslararası bakış açısına uygun strateji ve planlarla şekillendirmesi gerekiyor. Çünkü global çapta sportif başarının, finansal ve idari disiplinle eş zamanlı gerçekleştiği bir çağda yaşıyoruz. Kulüplerin idari ve mali disiplini yakalamaları için, liyakat sahibi kimselerin yönetim kadrolarına dahil edilmesi gerekiyor. Öte yandan ülkemizde kulüp yapıları, Avrupa’da hatta dünyada eşine pek az rastlanır bir çeşitlilik gösteriyor. Dernek, anonim şirket, müessese, branş ve belediye kulüplerimiz var. Bu durum, yasal anlamda sorunları da beraberinde getiriyor. İnşallah, milli irademizin tecelligâhı Gazi Meclisimiz, üzerine çalıştığı bizim de teknik ve veri desteği verdiğimiz  “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasasıyla” bu konuyu yakın bir zamanda gündemine alacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak; bütün paydaşlarımızla, bilgi, birikim ve tecrübe paylaşımı noktasında Gazi Meclisimizin emrindeyiz” dedi. 
SPOR KULÜPLERİNİN YAPISI MI DEĞİŞECEK?
Spor kulüpleri yasası uzun zamandır çeşitli dönemlerde tartışılan bir konu başlığı ve Türkiyedeki spor kulüplerinin yapısını doğrudan ilgilendiriyor.
Ülkemizde futbol kulüpleri genellikle dernek statüsünde sportif etkinliklerini sürdürüyor. Kulüpler bunun yanında sermaye piyasalarına açılmanın bir aracı olarak şirketleşmeyi tercih ediyor. Şirketleşmek aynı zamanda dernek statüsünden de kurtulmak anlamına geliyor. 
Futbol kulüpleri oluşturdukları bu yapı sayesinde bir taraftan dernek olmanın getirdiği çeşitli avantajları kullanırken, diğer taraftan kurdukları veya ortak oldukları şirketler sayesinde, derneklerin sınırlı olarak yapabildiği veya hiç yapamadıkları geniş çaplı ticari faaliyetlere girişiyor.
Buna göre; 3813 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanunun 27. maddesi ile Profesyonel Futbol Talimatının 52. maddesi hükümlerine göre spor kulüpleri, profesyonel takımlarını Türk Ticaret Kanununa göre kuracakları veya kurulmuş anonim şirketlere devredebilir; bu şirketler aracılığıyla ticari faaliyetlerde bulunabilir, profesyonel futbol faaliyetlerini sürdürebilir konuma gelmişlerdir.
Spor kulüplerinin bütünüyle bir şirkete dönüştürülmesi kulüplerin büyük sermaye grupları tarafında alınıp, satılabilmesinin de yolunu açacak.  
src=https://haber.sol.org.tr/sites/default/files/images/2020/01/13/rapor.png

Son güncelleme: 22:46 13.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı