• Turkhane Logo

Futbolda naklen yayın krizi yeniden patlak verdi

Koronavirüs nedeniyle TFF’den indirim talep eden Katarlı yayıncı şirketi beIN Sports ödeme yapmayınca ihtarname gönderen TFF, ikinci ihtarı çekti.

13:16 15 Eylül 2020 Salı
Futbolda naklen yayın krizi yeniden patlak verdi
Koronavirüs nedeniyle TFF’den indirim talep eden Katarlı yayıncı şirketi beIN Sports ödeme yapmayınca ihtarname gönderen TFF, ikinci ihtarı çekti.beİN Sports’un bu konuda teminat mektubu vermemesi ve devlet yetkililerinin Katar hükümetini garanti göstermesi yeni belirsizlikler çıkmasına neden oldu.

2020-21 sezonu için ödenmesi gereken yüzde 25’lik peşinatın henüz yatırılmaması krizdeki ikinci perdeyi ortaya çıkardı. Digiturk’e bu nedenle ihtarname gönderen TFF, ikinci ihtarı çekti. 3. ihtar çekildiğinde TFF’ye haklı fesih hakkı doğacak.


KULÜPLER ZORDA

TFF ile yayıncı kuruluş arasındaki ödeme krizi en çok kulüpleri etkiliyor. Süper Lig’deki birçok kulüp, banka borçlarına naklen yayın gelirlerini temlik etmiş durumda. Ödemeyi zamanında alamayan kulüplerin borçları azalmıyor ve faiz yükü artıyor.

Koronavirüsü salgını, ligleri erteletince, ekonomik olarak pamuk ipliğine bağlı kulüpler iyice sıkıştı. Futbolun oynanmadığı dönemde yayıncı kuruluş beIN Sports’u bünyesinde barındıran Digiturk, federasyona ve kulüplere maçların yeniden başlayacağı tarihe kadar ödemeleri askıya aldıklarını bildirmişti.

Kulüpler Birliği Vakfı’nda ise mart ayının ilk üç haftasına ait ödemelerin yapılmadığı ayrıca bu kez fedakârlık yapması gereken tarafın Digiturk olduğu dile getirilmişti.

ÖDEMELER NEREDE?

Sözleşme gereği TFF, kendisine 10 Nisan’a kadar yatması gereken parayı kulüplere gönderiyor. Kulüpler ise Süper Lig’de mart ayında oynanan 23 maçın ödemelerinin yapılmadığını savundu. Futbolcularına ödemeleri biriken Süper Lig ekipleri, söz konusu parayla kısa vadeli borçlarını kapatmayı planlıyordu. Konuyla ilgili TFF’nin de sesiz kalması tepkiyi arttırıyor.

Son güncelleme: 13:16 15.09.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı