• Turkhane Logo

Yaptırım sopasını gören Erdoğan dümeni Avrupa'ya kırdı!

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'ne mesaj vererek, "Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa'da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz" dedi.

22:42 21 Kasım 2020 Cumartesi
Yaptırım sopasını gören Erdoğan dümeni Avrupa'ya kırdı!
AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği'ne mesaj vererek, "Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupa'da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz" dedi.


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kütahya, Afyonkarahisar, Batman ve Siirt Olağan Kongrelerine video ile bağlanarak açıklamalarda bulundu.

Erdoğanın, Dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü iş birliği halinde olmak istiyoruz vurgusunu öne çıkarırken, Batıya ılımlı mesajlar verdiği de dikkat çekti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, pandemiyle mücadeleden ekonomi ve hukuk alanında yapılacağı duyurulan reformlara ve Dağlık Karabağda Azerbaycanın kazanımlarına değindi ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte 30 yıllık acıları sona erdirecek bir zaferin sevincini yaşadık dedi.

Sonrasında ise şöyle devam etti. Amacımız ne içerde ne de dışarda kimseyle kavga etmek, kimsenin hakkını, hukukunu çiğnemek, kimsenin meşru duruşunu bozmak değildir. Tam tersine dostlarımızla ve müttefiklerimizle daha güçlü işbirliği halinde olmak istiyoruz. Avrupa Birliğinden bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz dedi. Erdoğan Kendimizi başka yerlerde değil, Avrupada görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz şeklinde konuştu. 

ABD, RUSYA VE İRANA OLUMLU MESAJLAR

3 Kasımda başkanlık seçimleri yapılan ve medya kaynaklarının Demokrat Joe Bideni galip ilan ettiği Amerika Birleşik Devletleri ile ilişkilere de değinen Erdoğan, bu konuda da Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi, bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanmak arzusundayız diye konuştu.

Rusya ve İran ile ilişkilere de değinen Cumhurbaşkanı, Köklü ilişkilerin bulunduğu bu ülkelerle ilişkilerin gözardı edilemeyeceğini belirtti.

Erdoğan ayrıca, Hiçbir ülke ve kurumla aramızda siyasetle diplomasiyle diyalogla çözülemeyecek sorunumuz olmadığını düşünüyoruz. Hiçbir onurlu ülke ve kurumun, Türkiye düşmanlığını hayat gayeleri haline getirmiş lobilerin ve terör örgütlerinin elinde oyuncak haline dönüşmeyi kabul etmeyeceğine inanıyoruz açıklamasında bulundu.

Son dönemde yapılacağı duyurulan reform seferberliğine de sıkça değinen Erdoğan, Demokrasiyi, hak ve özgürlükleri, adaleti, ekonomik kalkınmayı birileri istediği veya dayattığı için değil, kendi halkımız bunlara layık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz. Kendi vazettikleri değerleri kendileri çiğneyenlerin aynı konularda ülkemizi eleştirmelerinden ve işi yaptırım noktasına kadar götürmelerinden üzüntü duyuyoruz dedi.

Son aylarda Fransa ve Yunanistan Türkiyeye yönelik yaptırımlar talep etmişti.

Yaptırımlar konusu geçen ay düzenlenen AB liderler zirvesinde de gündeme gelmiş, Aralık ayında yapılacak olağan zirvede görüşülmek üzere ertelenmişti.

Son günlerde ise Avrupa Birliği dönem başkanlığı yapan Almanyanın Başbakanı Angela Merkel ile Dışileri Bakanı Heiko Maasdan gelen açıklamalarda da ertelenen yaptırımlara dikkat çekiliyor.

Yazın da ABDli bazı senatörler, Doğu Akdenizde deniz yetki alanı tartışması üzerinden yaşanan gerginlik nedeniyle Türkiyeye AB ile birlikte yaptırım uygulanması çağrısında bulunmuştu.

Son güncelleme: 22:42 21.11.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı