• Turkhane Logo

HDP'den İstanbul seçimleri açıklaması: Kürtlerin tavrı iktidara göre değişiklik arz etmez

YSK'nin CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İBB seçimlerini iptal etmesinin ardından İstanbullular 23 Haziran'da tekrardan sandık başına gidiyor.

15:49 20 Mayıs 2019 Pazartesi
HDP'den İstanbul seçimleri açıklaması: Kürtlerin tavrı iktidara göre değişiklik arz etmez
YSK'nin CHP'li Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İBB seçimlerini iptal etmesinin ardından İstanbullular 23 Haziran'da tekrardan sandık başına gidiyor.


Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Kürt seçmenin tavrı merak konusu. 

İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağın tartışıldığını aktaran HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Kürtler, demokrasi, adalet, barış mücadelesinin kararlı savunucularıdır. Kürtlerin bu durumu iktidara, duruma göre değişiklik arz etmez dedi.

Kurtulan, TBMMde düzenlediği basın toplantısında HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile cezaevlerinde bazı tutuklu ve hükümlülerin PKK lideri Abdullah Öcalana yönelik görüş yasağının kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlattı. 

Türkiyenin İstanbul seçimlerinin tartışmaya devam ettiğini dile getiren Kurtulan, YSKnin gerekçeli kararını bekleyenlere, merak edenlere ve neden gecikti sorusunu soranlara bazen şaşırdığını söyledi ve şöyle dedi: 

Türkiyede yargı sistemi hep böyle işler. Özellikle biz Kürtler bunun çok tanıklığını yaptık. Önce tutukluyor, daha sonra iddianameler ve suç oluşturulmaya çalışılıyor. Şimdi YSKnin de yaptığı budur. Önce İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi gerektiği ödevi önüne konuldu. Bunun gereğini yaptı. Gerekçeli kararı bilahare açıklayacaktır. Bugün açıklanması bekleniyor. Bir kılıf aranmaya çalışılacak. Bu durumun gerekçesi ne olursa olsun bu karar doğru bir karar olmamıştır. 

İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağı tartışılıyor. Kürtler, demokrasi, adalet, barış mücadelesinin kararlı savunucularıdır. Kürtlerin bu durumu iktidarlara, duruma göre değişiklik arz etmez. Kürtler her daim demokrasiden yana tercihlerini koymuşlardır. Erdoğan, teşkilatı ile yaptığı bir toplantıda, karınlarını doyuruyoruz, çok ihtiyaçlarını karşılıyoruz ancak bize hala oy vermiyorlar gibi bir beyanı var. Bunu biz Kürtlere mi yoksa topluma mı söyledi bilemiyoruz ancak şunu söylemek gerekiyor ki asıl toplum sizin gözünüzü doyurmakla meşgul.

Her geçen gün işsizlik oranının arttığını dile getiren Kurtulan, Türkiyenin genç işsizlikte tarihin en yüksek oranlarını yaşadığını söyledi.

Son güncelleme: 15:49 20.05.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı