• Turkhane Logo

Davutoğlu: Babacan ile birlikte olmak istedik ama onlar istemedi

Ahmet Davutoğlu partisini yeni yıldan önce kuracağını açıklarken Ali Babacan ile birlikte hareket etmek istediğini ancak kendisinin buna yanaşmadığını söyledi.

23:07 07 Kasım 2019 Perşembe
Davutoğlu: Babacan ile birlikte olmak istedik ama onlar istemedi
Ahmet Davutoğlu partisini yeni yıldan önce kuracağını açıklarken Ali Babacan ile birlikte hareket etmek istediğini ancak kendisinin buna yanaşmadığını söyledi.

Yeni parti kurma hazırlıkları tüm hızıyla devam eden Ahmet Davutoğlu, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu’na yaptığı ziyaret sonrası partisinin kuruluş zamanını açıkladı.


Davutoğlu, “Program, tüzük ve kurucular kurulu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Planladığımız takvimin gerisinde değiliz. Yeni yıldan önce kurmuş oluruz” bilgisini paylaştı.

Medya Notu’nda yer alan habere göre Davutoğlu, Ali Babacan ile neden ortak hareket etmediklerine dair ise, “Sayın Ali Babacan ile biz bir arada olmayı istedik, bizce bir engel yoktu. Fakat onlar aynı isteği göstermedi. Biz de kendi yolumuzu çizdik” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, “Ancak dostumuz Ali Babacan’a her zaman olduğu gibi kapımız açıktır. Mesele genel başkan olmak ya da bulmak değil” diye de ekledi.

“Yeni bir siyasi hareket inşa edeceğimizi ilan etmiştik” diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi üç başlıkta çalışmalarımız sürüyor. Parti programı, tüzük ve kurucular kurulu için çalışmalar devam ediyor. Kurucularla ilgili çalışma yürütürken de sadece kurucularla ilgili bir çalışma yürütmedik. Çok saygıdeğer isimlerle konuştuk. Bir kısmıyla üyelik teklif ederek konuştuk, bir kısmıyla istişarede bulunduk. Önemli bir kazanım olarak gördüğüm çok şey oldu, istifade ettiğim çok husus oldu. Bütün bunlardan yola çıkarak bir liste hazırlayacağız. Biz telaffuz edinceye kadar söylentiler dikkate alınmamalı.”

Davutoğlu, Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasında yaşanan soruna da değinerek, “Şehir Üniversitesi 40 yıllık bir emeğin ürünüdür. 12 Eylül ve 28 Şubat şartlarında geri adım atmayan Bilim Sanat Vakfının birikimini yansıttığı ticari kaygıları olmayan bir üniversitedir. Eğer bu bir siyasi hesaplaşmaysa biz buradayız, bizimle hesaplaşsınlar. Binlerce akademisyenin ve öğrencinin geleceğini kimse siyasi malzeme yapmasın” diye konuştu.

Son güncelleme: 23:07 07.11.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı