• Turkhane Logo

RTÜK ‘Rasim Ozan Kütahyalı’ için toplanıyor

Beyaz TV'de yayınlanan programda Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnaklara yönelik skandal sözlerine RTÜK el atıyor.

13:36 21 Kasım 2017 Salı
RTÜK ‘Rasim Ozan Kütahyalı’ için toplanıyor
Beyaz TV'de yayınlanan programda Rasim Ozan Kütahyalı'nın Boşnaklara yönelik skandal sözlerine RTÜK el atıyor.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnak vatandaşlara yönelik tepki çeken sözlerinin yer aldığı Beyaz TV yayınını görüşmek üzere toplanacak. Cuma günü yapılacak olağan toplantı öncesi, programla ilgili rapor hazırlanacak; toplantıda kanala ceza verilmesi beklenirken, CHP kontenjanından RTÜK’e seçilen üye İsmet Demirdöğen ”Para cezası ile yetinilmemeli, ben şahsen program durdurma cezası da verilmesinden yanayım” dedi.

Boşnak vatandaşlara ilişkin söylediği skandal sözler nedeniyle önce programın yayınlandığı Beyaz TVden ardından Sabah Gazetesinden kovulan Rasim Ozan Kütahyalı’nın sözleri RTÜKün bu hafta Cuma günkü toplantısında masaya yatırılacak. SÖZCÜye konuşan RTÜK Üyesi İsmet Demirdöğen, canlı yayındaki skandal ifadelere tepki göstererek, “RTÜK sayısal üstünlük ile bugüne kadar görevini layıkı ile yapmadığı ve bu tür programlara gerekli cezaları vermediği için artık iyice çizgi aşılıyor. Ben kişisel olarak sadece para cezası değil, program durdurma cezasından da yanayım, bu tür bir ceza ileride lisans iptaline kadar gideceği için kanallar da daha dikkatli olur” dedi.

SÖZCÜ’ye konuşan RTÜK  üyesi İlhan Taşçı da Rasim Ozan Kütahyalı’nın sözleri nedeniyle RTÜK tarafından rapor hazırlandığını belirtti ve ekledi: “Konuşma ırkçı ve nefret söylemi içermesi nedeniyle toplumsal infial de yarattı. Benim de en duyarlığı olduğum nokta burası. Normalde bizim olağan üst kurul toplantımız cuma günü. Ama bu dosyayı toplumsal tepki nedeniyle öncelikli olarak ele alınması gerekiyor. Cuma Günü Üst Kurul kararını verir. Bu tür bir söylem hele hele Boşnakları rencide edici aşağılayıcı bu söylem tabii ki kabul edilemez. RTÜK de üzerine düşeni yapacaktır yapmalıdır bizim de çabamız bunun için”.

HANGİ MADDE

Cuma günü yapılacak toplantıda RTÜK’ün Beyaz TV için yasanın 8. maddesi uyarıca işlem yapması bekleniyor. Bu madde ”TV’lerdeki programlar ırk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz, Müstehcen olamaz. Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılması sağlanmak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez” hükümlerini taşıyor. Bu maddelere aykırılık, kanalın daha önce aldığı cezalar da gözönünde bulundurularak, para cezası ve program durdurma cezasını da öngörüyor.

Sözcü

Son güncelleme: 13:36 21.11.2017
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı