• Turkhane Logo

YSK 19 partiye seçim ambargosu; seçime katılamayacaklar

MHP ve AKP'nin kararıyla 24 Haziran'da yapılacak olan erken seçim ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı listeye göre 19 partinin seçim giremeyeceği açıklandı. 2015'te seçimlere katılan 29 partiden 19'u saf dışı kaldı.

11:27 25 Nisan 2018 Çarşamba
YSK 19 partiye seçim ambargosu; seçime katılamayacaklar
MHP ve AKP'nin kararıyla 24 Haziran'da yapılacak olan erken seçim ile ilgili Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) açıkladığı listeye göre 19 partinin seçim giremeyeceği açıklandı. 2015'te seçimlere katılan 29 partiden 19'u saf dışı kaldı.

24 Haziran Pazar günü yapılacak erken seçim için Yüksek Seçim Kurulunun açıkladığı listeye göre Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi seçimlere katılma hakkı kazandı. Bundan önceki seçimlere giren birçok parti ise liste dışında kaldı.

Seçime katılamayacak partilerden Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Liberal Demokrat Parti, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Emek Partisi, Anavatan Partisi ve Türkiye Komünist Partisi YSK kararını Artı Gerçekten Rıfat Doğana değerlendirdi.

Siyasi partilerin YSK kararıyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:


BASKIN SEÇİM NEDENİYLE EKSİKLİKLERİ TAMAMLAYAMADIK

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş:

Erken seçim bekliyorduk. Ama böyle bir baskın seçim beklemiyorduk. Kongremizi yapmış eksik olan yerleri tamamlama çalışması yapıyorduk, Bunlarla ilgili az eksiğimiz kalmıştı. Mayıs ayı içinde tamamlayacaktık ancak baskın seçim nedeniyle bunu yapamadık.

YSKYA GÖRE SADECE İKİ ÖRGÜTÜMÜZ VAR

Liberal Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüzün:

Bu kararı YSK, Yargıtayın verdiği rapor üzerine veriyor. Yargıtay da siyasi partiler yasasına aykırı kararlar aldı. Bizim örgütlenmelerimizde sıkıntı yok. Sulh Mahkemelerine başvurarak örgütlerimizi düşürmeye başladılar. Mahkeme bazı davaları lehimize bozuyor ama Yargıtay kendi bildiğini okuyor. YSKya İstanbul ve Kocaeli dışında hiçbir örgütleri yoktur şeklinde rapor yazıyorlar ancak ardından Sayıştay bizden 60 örgütle ile ilgili hesap istiyor. Sayıştaya rapor verenler de bunlar. Bugün konuya itiraz edeceğiz, değerlendirmeye alacaklar ve biz de ne çıkacağını hep birlikte göreceğiz.

YARGITAYIN KARARINA İTİRAZ ETTİK

Hak ve Özgürlük Partisi Genel Başkanı Refik Karakoç:

Biz daha önce seçimlere girebilen bir partiydik ama devlet son zamanlarda bu işleri takibe aldı. Bazı örgütlerimizde sıkıntı yaşadık. Partiden komple istifa eden örgütlerimiz oldu, onlar yerine yeni örgütlerimizi açtık kongrelerini tamamladık. Çalışmalarımıza devam ediyorduk ancak erken seçim bu çalışmalarımız bozdu. Siyasi partiler yasası bire bir uygulandığı için kongresini yapmayan illerimizi gerekçe gösteren Yargıtay, seçimlere giremeyeceğimiz yönünde karar aldı. Buna itiraz ettik.

YSK TARAFINDAN BİZE SİYASİ AMBARGO UYGULANDI

Halkın Kurtuluş Partisi Seçimlerden Sorumlu Yetkilisi Hürriyet Oflaz:

Seçimlere giremeyeceğimizi açıklayan YSKya başvuruda bulunduk ve YSK önünde bir açıklamada bulunduk. Yasal olarak her şeyimiz tamamdı ama YSK tarafından bize bir siyasi ambargo uygulandı.

YSK VE YARGITAY ZORLUKLAR ÇIKARMAYA BAŞLADI

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel:

Siyasi Partiler Kanununun aradığı koşulları taşıyamıyoruz. Ülkenin yarısından fazlasında örgütlüyüz ama son iki yıldır YSK ve Yargıtay daha önce yapmadığı uygulamaları, örneğin yaptığımız atamaları, il ve ilçe kongrelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı gibi hukuk tekniği anlamında zorluklar çıkarmaya başladı. Biz bunu aşmaya çalışırken erken seçim ilan edildi. Bu koşulları yerine getiremediğimiz için 24 Haziran’da seçimlere giremiyoruz.

YSK BAŞKANI KASIMDA BİLE SEÇİM OLMASINI ÖNGÖRMÜYORUM DEDİ

Anavatan Partisi Başkan Yardımcısı Serdar Demirhan:

Hukuksuz bir uygulama. Biz 16 Nisanda yapılan referanduma katıldık. 2018 ocak ayında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı sicil bürosunu aradım ve bir eksiğimiz var mı diye sordum. Yargıtay yetkilisi de herhangi bir eksiğiniz yok ama bu sene içinde yaklaşan kongrelerinizi yapın dedi. Ancak Ocak sonunda YSK bir siyasi partiler listesi yayımladı ve orada ANAP yoktu, biz de YSK Başkanı ile görüşmek için bir randevu aldık. Kendisi bize ilçe kongrelerinin yapılmasını şart koştuk dedi. Bize neden bildirmediniz dediğimizde ise böyle bir karar aldıklarını söyledi. Halbuki siyasi partiler yasasının 36. maddesinde yok. YSK Başkanına 15 Temmuzda olası bir erken seçimden bahsediliyor, siz böyle yaparsanız seçimlere giremeyeceğiz dedik. YSK Başkanı da Kesinlikle öyle bir şey olmayacak, daha uyum yasaları çıkacak. Kasım ayında olabilir ama onu bile öngörmüyorum dedi. Biz de YSK Başkanının bu sözlerine güvenerek hareket ettik. Ancak baskın seçim ilan edildi. Biz tekrar YSK ile görüştük ve örgütlerimizin sayılarını 42 ilken 51 ile çıkardığımızı ve seçimlere girebileceğimizi söyledik. Bu durumu değerlendireceklerini söylediler. İtiraz dilekçesi sunduk. Sonucu bekliyoruz.

İHMALKAR DAVRANDIKLARI İÇİN SEÇİMLERE GİREMİYORUZ

Türkiye Komünist Partisi Hukuktan Sorumlu Merkez Komite Üyesi Ali Rıza Aydın:

TKP 2017 ortası itibariyle 41, bugün itibariyle 43 ilde örgütünü kuran bir parti. Ancak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, ikametgah, defter onayı, yönetim değişikliklerinin kayda geçmemesi, kuruluş tarihlerinin farklı farklı yazılması gibi eksikleri gerekçe olarak sundu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu eksiklikleri bize bildirse ya da valiliğe ve il seçim kurullarına sormuş ve bunu teyit ettirmiş olsaydı zaten 43 ilde örgütlenmiş olduğumuzu görmüş olacaktı. Bu konuda hukuki olarak ihmalkar davrandı. Biz bu durumu değerlendiren yazımızı hem Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına hem de YSKya ilettik.
(ARTI GERÇEK)

 

Son güncelleme: 11:27 25.04.2018
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı