• Turkhane Logo

Yargıtay, Kışanak’a verilen beraat kararını bozdu

Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'a, Patnos Ağır Ceza Mehkemesi tarafından verilen beraat kararını bozdu.

15:34 20 Ekim 2020 Salı
Yargıtay, Kışanak’a verilen beraat kararını bozdu
Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak'a, Patnos Ağır Ceza Mehkemesi tarafından verilen beraat kararını bozdu.Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında, 16 Mayıs 2012de Ağrı Patnosta düzenlenen basın açıklaması sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle örgüt propagandası yapma iddiasıyla dava açıldı.

Patnos Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada Kışanakın beraatine karar verildi.


Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını bozdu.

Dairenin kararında, Kışanakın basın açıklaması sırasında, ...Sayın Öcalan, yaşamını yitiren gerillalar... ve ...Bu halk, önderinin özgürlük mücadelesi ile kendisinin özgürlük mücadelesini birbirinden ayırmayacak kadar bilinçlidir şeklinde sözler söylediği belirtildi.

Kararda, Kışanakın sözlerinin, 6459 sayılı İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile yapılan değişiklik de dikkate alınarak yeniden incelenmesi gerektiği kaydedildi.

Dairenin kararında, söylenen sözlerin bir bütün olarak cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterecek veya övecek ya da teşvik edecek şekilde sözler olup olmadığı tartışılarak karar verilmesi gerektiği vurgulandı.

Kışanak’ın, geçtiğimiz günlerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan  “Kobanê soruşturması” kapsamında Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak ifadesi alınmıştı. Mahkeme zaten tutuklu olan Kışanak hakkında, ‘yurt dışına kaçma şüphesi’ ile tutuklama kararı vermişti. 

Son güncelleme: 15:34 20.10.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı