• Turkhane Logo

Rus muhalif Navalny, zehirlenmesinden bu yana ilk kez fotoğrafını paylaştı

Instagram hesabından ailesiyle fotoğrafını paylaşan Navalnıy, dün herhangi bir cihaz yardımı olmadan nefes aldığını belirtti.

16:08 15 Eylül 2020 Salı
Rus muhalif Navalny, zehirlenmesinden bu yana ilk kez fotoğrafını paylaştı
Instagram hesabından ailesiyle fotoğrafını paylaşan Navalnıy, dün herhangi bir cihaz yardımı olmadan nefes aldığını belirtti.

Zehirlendiği iddiasıyla Almanya’nın başkenti Berlin’deki Charite Hastanesinde tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy, Instagram hesabından fotoğrafını paylaştı.
Navalnıy, tedavi edildiği hastanedeki odasından ailesiyle çekilen bir fotoğrafını paylaşarak dün ilk kez gün boyunca herhangi bir cihaz yardımı olmadan nefes alabildiğini belirtti.
Navalnıy, taraftarlarına da mesaj göndererek Hepinizi özledim ifadesini kullandı.
Navalnıyın zehirlenmesi iddiasıRusyanın Tomsk şehrinden Moskova’ya gitmek üzere 20 Ağustosta uçağa binen Navalnıyın uçuş esnasında fenalaşmasının ardından uçak Omsk şehrine iniş yapmıştı.
Omsktaki hastaneye kaldırılan Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği öne sürülmüştü.
44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustosta Omsktan özel bir uçakla tedavi için Berlindeki Charite Hastanesine nakledilmişti.
Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylülde, Navalnıyın sinir hastalıklarıyla mücadelede kullanılan Noviçok grubuna ait bir kimyasal ile kesin olarak zehirlendiğinin tespit edildiğini açıklamıştı.
Charite Hastanesi, 7 Eylülde, Navalnıyın sağlık durumunun iyiye gittiğini ve komadan çıktığını bildirmişti.
Seibert, dün de Rus muhalif Aleksey Navalnıyın zehirlendiğinin İsveç ve Fransadaki 2 ayrı bağımsız laboratuvar tarafından daha doğrulandığını kaydetmişti.

Navalnıy Rusya’da yolsuzluklara karşı mücadelesiyle biliniyorRus muhalif aktivist Aleksey Navalnıy, ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle biliniyor.
Aleksey Navalnıy ve Navalnıy Live Youtube kanalını yöneten Navalnıy, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.
Yolsuzlukla Mücadele Vakfını 2011’de kuran Navalnıy, Kremlinin aşçısı olarak anılan Yevgeniy Prigojin’in yemek şirketinin hizmet verdiği okullarda öğrencileri hastalandırdığını iddia etmişti.
44 yaşındaki Navalnıy, Prigojinin kendisine, vakfa ve vakfın avukatı Lubov Sobole yönelik toplam 88 milyon rublelik (yaklaşık 1 milyon 240 bin dolar) dava açması nedeniyle vakfını kapatma kararı aldığını bildirmişti.
Moskova belediye başkanı seçimlerinde 2013’te Halkın Özgürlüğü Partisinden aday olan Navalnıy, mevcut Belediye Başkanı Sergey Sobyanin’e karşı seçimleri kaybetmişti.
Navalnıy’nın Rusya’da 2018’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde adaylığı, sabıka kaydı gerekçesiyle Rusya Merkez Seçim Komisyonu tarafından kaydedilmemişti.
Kremlin yönetimine muhalif Navalnıy, 2012’de Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak kabul edilmişti.

Son güncelleme: 16:08 15.09.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı