• Turkhane Logo

‘Kuzey Suriye operasyonu Merkez Bankası’nın elini zayıflattı, artık çok rahat faiz indiremeyecek’

Piyasalarda gözler Merkez Bankası Para Kurulu’nun 24 Ekim’de açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Son iki toplantısında sırasıyla faizleri 4.25 ve 3.25 puan indiren Merkez Bankası’nın faizlerde ne kadarlık bir indirime gideceği merak ediliyor.

10:28 09 Ekim 2019 Çarşamba
‘Kuzey Suriye operasyonu Merkez Bankası’nın elini zayıflattı, artık çok rahat faiz indiremeyecek’
Piyasalarda gözler Merkez Bankası Para Kurulu’nun 24 Ekim’de açıklayacağı faiz kararına çevrildi. Son iki toplantısında sırasıyla faizleri 4.25 ve 3.25 puan indiren Merkez Bankası’nın faizlerde ne kadarlık bir indirime gideceği merak ediliyor.Dünya gazetesi yazarı Alaattin Aktaş bugünkü yazısında Merkez Bankası’nın artık çok rahat faiz indiremeyeceğine dikkat çekiyor. Bunun da nedeni olarak Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapması beklenen askerî harekât olduğunu söylüyor Aktaş.

Tahmininin faizin 2.50 puan daha aşağı çekilerek yüzde 14’e indirileceği yönünde olduğunu belirten Aktaş, daha önce Merkez Bankası’nın daha agresif bir faiz indirimine gidebileceğini söylediklerini hatırlatıyor.


24 Ekim toplantısına giderken üç koşulun varlığına dikkat çektiklerini anımsatan Aktaş, bunları şöyle sıralıyor:

“Birincisi, eylül sonundaki yıllık TÜFE artışının muhtemelen tek haneye ineceğini söylemiştik. Nitekim tek hane gerçekleşti, faizle fark iyice açıldı.

İkincisi, faize hep karşı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süre önce bu kez faizi tek haneye indireceklerini söylemişti.

Üçüncüsü de, faiz indirildiği halde kur artışı yaşanmıyordu. Ama koşullar çok değişti…”

Birinci koşulun gerçekleştiğini ama yılı tek hanede kapatmanın söz konusu olmadığını söyleyen Aktaş, “Bu YEP’te de kabul edildi, yıl sonu oranının yüzde 12 olarak beklendiği açıklandı.

İkinci etken durumundaki Erdoğan’ın tek hane isteğinin değiştiğini hiç sanmıyoruz ama Cumhurbaşkanı da şu koşullarda bu konuda ısrarcı olur mu, bilemeyiz.

Ve üçüncüsü, kurun bir anda nasıl oynayabileceğini hatırladık. Trump bir tweet attı ve dövizde hızlı bir tırmanış gördük. Bizim Merkez Bankasının faizi indirerek yapamadığını Trump adeta bir tweet atmak suretiyle yapıverdi. Aslında burada konu ABD’nin sergilediği tutumdan öte Türkiye’nin girişeceği sınır ötesi harekât.”

Bu nedenle Merkez Bankası’nın elinin zayıfladığını belirten Aktaş, “Merkez Bankası 24 Ekim toplantısında da faizi bir miktar indirecek ve bu indirim bize göre 2.50 puanı aşmayacaktır. Zaten beklenti 2.50 puanı bile bulmuyor; genel kanı indirimin 1.50 puan dolayında tutulacağı yönünde” diyor.

Merkez Bankası, 25 Temmuz toplantısında politika faizini yüzde 24’ten yüzde 19.75’e indirmiş, 12 Eylül’de yapılan bir sonraki toplantıda da faiz bu sefer yüzde 16.50’ye çekilmişti.

Son güncelleme: 10:28 09.10.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı