• Turkhane Logo

Kızılay Başkanı'ndan eski derneğine milyonluk kıyak

Başkentgaz'ın yaptığı 8 milyon dolarlık bağışı Ensar Vakfı'na aktaran Kızılay'da skandallar bitmiyor.

11:42 31 Ocak 2020 Cuma
Kızılay Başkanı'ndan eski derneğine milyonluk kıyak
Başkentgaz'ın yaptığı 8 milyon dolarlık bağışı Ensar Vakfı'na aktaran Kızılay'da skandallar bitmiyor.Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın 2015 yılına kadar başkanlığını yaptığı Yeryüzü Doktorları Derneği’ne hayvan kesme ve dağıtma karşılığı 1 milyon 295 bin TL ödediği ortaya çıktı.

Birgünün haberine göre Kurban Bayramı’nda Afganistan, Kenya, Çad ve Uganda’da kesilecek hayvanların parası peşin ödendi.


9 Eylül 2016 tarihli protokolde “Yeryüzü Doktorları Derneği’nin Afganistan’da 200 büyükbaş, Kenya’da 150 büyükbaş, Çad’da 100 büyükbaş ve Uganda’da 50 büyükbaş hayvan olmak üzere toplam 500 adet kurban temin edeceği, keseceği ve dağıtımını yapacağı” belirtildi.

Protokolde yer alan maddeye göre, Kızılay kasasından Yeryüzü Derneği’ne toplam 1 milyon 295 bin TL’lik ödeme peşin yapıldı. Protokolde, “Belirtilen hisse sayısına karşılık gelecek toplam bedel yüklenici tarafından bildirilecek hesap numarasına önden peşin ödenecektir” denildi. Karkas et dışında deri ve sakatatların ise Yeryüzü Doktorları Derneği’nin uygun gördüğü şekilde değerlendirileceği belirtildi.

Kızılay’ın Ensar Vakfı’nın dışında çok sayıda vakıf ve derneğe de para ödediği iddiaları yargıya taşındı. Kızılay üyesi ve eski Şube Başkanı Çetin Yavuz’un 25 Ekim 2016 tarihinde Güroymak Cumhuriyet Başsavcılığı’na Kızılay yetkilileri hakkında yaptığı suç duyurusunda “2016 yılı Kurban Bayramı için hedeflenen kurban hisse miktarı 52 bin olup 70 binin üzerinde kurban hissesi için bedel toplanmıştır. Bu hisselerin 18 bininin kesilmediği gibi Kızılay Genel Merkezince başta Yeryüzü Doktorları, Diyanet Vakfı, Suriye Türkleri Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı, Gift of Givers gibi dernek ve vakıflara nakit olarak aktarılmıştır’’ ifadeleri yer aldı.

Kızılay Yönetim Kurulu’nun 12 Mayıs 2017 tarihli yönetim kurulu karar tutanağında yer alan bir başka bilgiye göre Türkiye Diyanet Vakfı, Star Medya Grubu ve Türk Hava Yolları’nın reklam işlerini yapan Lorbi Reklam Ajansı’ndan aylık 12 bin 750 TL’ye danışmanlık hizmeti alındı. Kızılay’ın birçok reklam ve tanıtım işi için milyonlarca lira ödediği Lorbi Reklam Ajansı’na sadece danışmanlık hizmeti için yıllık 153 bin TL ödediği ortaya çıktı.

Cumhuriyetin haberine göre ise Ensar Vakfı tarafından gündemdeki bağış tartışmalarıyla ilgili Habertürk canlı yayınına yollanan yazılı mesajda, Kızılaydan gelen bağışın ABDde yurt yapılması için Türken Vakfına bağışlandığı belirtildi. Bu yolla başlangıçta Başkentgazın Kızılaya yaptığı 8 milyon dolarlık bağış, Ensar Vakfı üzerinden Türgevin ABDdeki kuruluşu Türkene aktarılmış. 

Yapılan açıklama şu şekilde;

Türkiyeden ABDye eğitim amaçlı giden gençlerin F... kıskacından uzakta barınabileceği bir yurt projesi New York Manhattanda hayata geçirilmiştir. Merkezi konumda bir arsa satın alınmış ve bu arsada Türken Vakfı yurdu çalışmalarına başlanmıştır. Önümüzdeki iki yıl içerisinde tamamlanması planlanan yurdun 12 katı inşa edilmiştir. Arsa ve inşaat maliyetleri vakfın öz kaynakları ve hayırseverlerin yardımlarıyla karşılanmaktadır.

Son güncelleme: 11:42 31.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı