• Turkhane Logo

Kaçırılan Bahtiyar Fırat İranlı uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti’nin yakını çıktı

İstanbul’da kaçırıldığı öne sürülen ve ailesinin yaklaşık bir haftadır haber alamadığı Bahtiyar Fırat’ın, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti’nin akrabası olduğu ortaya çıktı.

12:09 21 Ekim 2020 Çarşamba
Kaçırılan Bahtiyar Fırat İranlı uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti’nin yakını çıktı
İstanbul’da kaçırıldığı öne sürülen ve ailesinin yaklaşık bir haftadır haber alamadığı Bahtiyar Fırat’ın, İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti’nin akrabası olduğu ortaya çıktı.Fırat’tan yaklaşık bir haftadır haber alınamıyor, ailesi MİT’i işaret etti.

 İran’ın başkenti Tahran’a gitmek için 14 Ekim’de Hakkâri’den İstanbul Havalimanı’na gelen Bahtiyar Fırat’tan o günden beri haber alınamıyor. İranlı uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti’nin akrabası olduğu ortaya çıkan Fırat’ın ailesi kaçırılmadan MİT’i sorumlu tuttu.


BİNDİĞİ TAKSİ 4 ARAÇ TARAFINDAN TAKİP EDİLDİ

Hakkâri Yüksekova’da ailesi ile yaşayan 3 çocuk babası Bahtiyar Fırat, 13 Ekim günü İstanbul’a geldi. Bilet işlemini tamamlayan Fırat, pasaport işlemi için bir süre bekledi. İşlemi yapılan Fırat, iddiaya göre kimliği belirlenemeyen kişilerce 2-3 saat sorgulandı. Bu esnada Tahran uçağı da havalandı. Fırat ile görüşen kişiler, iddiaya göre herhangi bir sorun bulunmadığını ve gidebileceğini söyledi. Fırat, bu süreçte yaşadıkları ile ilgili eşi Esra Fırat’a da bilgi verdi. Otele gitmek için taksiye binen Fırat,  eşine gönderdiği mesajda, bindiği taksiyi 4 aracın takip ettiğini söyledi. Fırat, “Benden 2-3 saat haber alamazsanız savcılığa başvurun” dedi. Bu andan sonra da bir daha Fırat’a ulaşılamadı.

ZİNDAŞTİ İLE AKRABALIK VAR

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’e konuşan Fırat’ın eşi Esra Fırat, Zindaşti ile akraba olup olmadıkları ile ilgili soruya, “Eşim ticaretle uğraşan kendi halinde bir insandı. Eşimin İran’da akrabaları var, her zaman gelip giderdi. Konunun Zindaşti ile ne alakası var, onu anlamadım. Yani akrabalık var ama ona bağlı bir şey değil. Eşimden haber alamadığım için sesimi duyurmak istedim. Bu devlet tarafından, istihbarat tarafından yapılan bir şeydir sonuçta. Bunu başka biri yapamaz. Mevzumuz bu değil, başka yerlere çekilmesini istemiyorum. Eşim kendi halinde bir insandı. Bir de şöyle bir durum var: Tamam, MİT tarafından eşim alındı ama en azından bana bilgi verilsin. Bende bileyim bir suçu, bir soruşturması varsa” dedi.

Son güncelleme: 12:09 21.10.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı