• Turkhane Logo

‘Günlük vaka sayısı 60 bin civarında; salgın değil algı yönetimi var’

TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye'de günlük vaka sayısının 60 bin civarında olduğunu belirterek, "Açıklananın iki katı. Türkiye salgınla baş edememiştir. Salgın yönetimi değil algı yönetimi vardır" dedi.

21:48 01 Aralık 2020 Salı
‘Günlük vaka sayısı 60 bin civarında; salgın değil algı yönetimi var’
TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye'de günlük vaka sayısının 60 bin civarında olduğunu belirterek, "Açıklananın iki katı. Türkiye salgınla baş edememiştir. Salgın yönetimi değil algı yönetimi vardır" dedi.TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, Türkiye’de günlük vaka sayısının 60 bin civarında olduğunu belirterek, “Açıklananın iki katı. Türkiye salgınla baş edememiştir. Salgın yönetimi  değil algı yönetimi vardır” dedi.

DEVA lideri Babacan ile TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, sağlık meslek örgütlerinin temsilcileri bir araya geldi. Toplantının ardından Babacan ve TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ortak basın toplantısı düzenledi. Şebnem Korur Fincancı, günlük paylaşılan verilerle ilgili kuşkular olduğunu belirterek, “Hasta sayısı ile zatürre rakamlarını kıyaslayınca rakamların vahimliğini görüyoruz. Acillerde yoğun bakım yatağı kalmadı. İnsanlar sağlık hizmetine ulaşamaz geldi. Şu an günlük vaka sayısı 60 bin civarında, yani açıklananın iki katı. Türkiye salgınla baş edememiştir. Salgın yönetimi değil algı yönetimi vardır” diye konuştu.


Fincancı, iki hafta tam kapanma önerdiklerine işaret ederek, “İnsanların gelir kayıpları giderilerek kapanmalı. Aile şiddetin ev içi şiddetin nasıl arttığını gördük. Sosyal devlet çerçevesinde tüm sağlık alanı tüm sosyal düzenlemeyi yapmazsanız salgınla baş edemezsiniz. Salgın sadece bir sağlık sorunu değil. Eklenen eşitsizliklerle kocaman bir alanı kaplıyor. Salgınla mücadele ederken eşitsizliğe karşı da mücadele etmek zorundayız.”diye konuştu.

Fincancı, devletin insanları koruma yükümlülüğü olduğunu belirterek, “Kapattığınız iş yerleri ile onları yalnız bırakırsanız geçimleri için destek sunmazsanız sadece salgından etkilenmiyor, hastalık ve hastalığın ortaya çıkardı hasarlar daha kalıcı oluyor. İnsan yaşamını koruma yükümlülüğümüz var. Bu bizim anayasal sorumluluğumuz.” dedi.

DEVA Partisi lideri Babacan,  salgınla ilgili sürecin sıkıntılı olduğuna dikkat çekerek, “Sağlık emek örgütlerinin bu sürecin dışında tutulması vahim. Asıl bu işin yükünü çeken sağlık çalışanı örgütlerinin tam da karar süreçlerinde olması gerekiyor.”dedi.

“84 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir konuda bu işin yandaşı ötekisi, dost tarafı düşman tarafı olmaz.” diyen Babacan, şunları söyledi: “Hazinenin imkanları, yedek akçesi tüketilmiş bir durumda olduğu için esnafa doğrudan destek yapılmıyor. Pandeminin çalışanlar açısından bir meslek hastalığı kabul edilmesi konusunda da tereddütler var. Meclis’te süreç işlemiyor. Neden paramız yeter mi yetmez mi diye düşünülüyor.

Babacan, hükümete çağrıda bulunarak, “Meslek örgütleri bu ülkenin iyiliğini istiyor. Omuz omuza çalışmalıyız. Yarım yamalak kapatmaların sonuçlarının daha ağır olduğunu görüyoruz. tam kapatma süresinin maliyetini ve enstrümanları yok. “dedi.

‘KÜRT SORUNU VAR MI YOK MU KÜRT VATANDAŞLARA SORMAK LAZIM’

Babacan Erdoğan’ın Kürt sorunu yoktur sözleri için şunları söyledi: Eğer bu ülkede Kürt sorunu var mıdır yok mudur diye öğrenmek istiyorsanız bunu ilk önce Kürt vatandaşlarımıza sormak lazım. Bir dönem bu ülke cesur adımlar attı. Ama bu sorun tekrar alevlendi. Vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlükleri konusunda ciddi sıkıntıları var. Kamuya alımlarda ciddi bir ayrımcılık var vatandaşlarımız arasında.

Son güncelleme: 21:48 01.12.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı