• Turkhane Logo

Erdoğan’ın korumalarından KHK’lı Yarbay Mehmet Alkan’a not: “Reis özür bekliyor”

KHK’lı Yarbay Mehmet Alkan, Şırnak’taki çatışmada şehit olan kardeşi Ali Alkan’ın cenazesinden sonra yaşadıklarını ‘Ali’m ve Sonrası’ adlı kitabında yazdı.

14:50 09 Ekim 2019 Çarşamba
Erdoğan’ın korumalarından KHK’lı Yarbay Mehmet Alkan’a not: “Reis özür bekliyor”
KHK’lı Yarbay Mehmet Alkan, Şırnak’taki çatışmada şehit olan kardeşi Ali Alkan’ın cenazesinden sonra yaşadıklarını ‘Ali’m ve Sonrası’ adlı kitabında yazdı.Alkan, cenazedeki sözlerinden dolayı Tayyip Erdoğan’ın korumalarından “Reis özür bekliyor” notu aldığını belirtti.

 15 Temmuz üzerinden sahte kahramanlıklar oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Alkan, “O gece kaldırımdan düşenler, amcaoğlundan dayak yiyenler, Nene Hatun’lar bir tutulan sahtekarlar kahraman ilan edildi” dedi.


2015 yılında Şırnak’ta çıkan çatışmada şehit olan Ali Alkan’ın ağabeyi KHK’lı Yarbay Mehmet Alkan, kardeşinin cenazesinde söyledikleri nedeniyle KHK ile görevinden ihraç edildi. Konuşmalarından dolayı medya ve iktidar tarafından hedef gösterilen Alkan, yaşadıklarını ‘Ali’m ve Sonrası’ adlı kitapta topladı. Alkan kitabında, askerlik yıllarında yaşadıklarını, kardeşinin cenazesinde sarf ettiği sözlerinden sonra iktidar tarafından hedef alınmasını ve KHK ile ihraç edilme sürecini anlatıyor.CENAZEDE NE OLDU?

Alkan, kitabında kardeşinin cenazesinde yaşadıklarını şu sözlerle aktardı: “Ön saftayken bir baktım epey gerilere gitmiştim. Cenaze namazı başlayacakken bir milletvekili korumalarının kalabalığı ite kaka ön safa geçmeye çalıştığını, buna karşın kalabalıktan tepki verildiğini, itişme sırasında elimin üst tarafında çizilmeler olduğunu farkettim. Fiziki ortamın hareketlenmesiyle o tarihe geçen sözleri sarf ettim.”

NİYET VATAN DEĞİL İKTİDARMIŞ

Cenazede yaşanan olayların sebebini Alkan şu şekilde anlatıyor: “O gün orada gelen olayların başta gelen sebebi ‘askerlik yan gelip yatma yeri değil’ derken siyaseti şehit cenazelerinde ön safta yer tutma yeri olarak gören siyasilerdir.”

Çözüm sürecine ilişkin Erdoğan’ın tutumunu eleştiren Alkan, 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin tek başına iktidar olamamasıyla çözüm süreci öncesi söylediklerinin yalan olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Alkan “Niyet önce vatan değil önce iktidarmış, maksat analar ağlamasın değilmiş” ifadelerine yer verdi.

PAŞA: ÖZÜR DİLE

Cenaze töreninden bir süre sonra jandarmanın bir generalin kendisini ziyaret ettiğini belirten Alkan “İki sayfalık bir metin hazırlamış, özür metni, yok efendim ben dediğimi bilmiyorum da çok özür dilerim de ve benzeri bir metin. Dedim özür dileyecek bir şey yapmadım. İlla bir açıklama yapılacaksa siz bir açıklama yapın ve deyin ki ‘evet personelimiz haklıdır ve biz de arkasındayız” diye kitabında belirtti.

KORUMALARDAN NOT

Erdoğan’ın korumaları tarafından arkadaşının iş yerine not bırakıldığını ifade eden Alkan kitabında şu ifadelere yer veriyor: “Cenaze töreninden 2 ay kadar sonra bir arkadaşım aradı, çalıştığı büroya gelen Erdoğan’ın korumalarından birisinin ‘Reisin özür beklentisi içerisinde olduğunu’ yazan bir not bıraktığını söyledi.”

SAHTE KAHRAMANLAR

15 Temmuz darbe girişimine de kitabında yer veren Alkan “15 Temmuz üzerinden bir kahramanlık yaratılmaya çalışıldı, güney doğuda mermi yemesine rağmen yüzde kırk malul olmadığı için gazi olamayanlar varken o gece kaldırımdan düşenler, amcaoğlundan dayak yiyenler, Nene Hatun’la bir tutulan sahtekarlar kahraman ilan edildi” ifadelerini kullanıyor.

Son güncelleme: 14:50 09.10.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı