• Turkhane Logo

‘Devlet suç faillerini dava etmek ve cezalandırmakla mükelleftir’

Cumartesi Anneleri, 1991 yılında Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu köyünde gözaltına alındıktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan Agit Akipa ve İbrahim Demir için adalet talep etti.

18:29 05 Aralık 2020 Cumartesi
‘Devlet suç faillerini dava etmek ve cezalandırmakla mükelleftir’
Cumartesi Anneleri, 1991 yılında Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Çukurlu köyünde gözaltına alındıktan sonra cansız bedenlerine ulaşılan Agit Akipa ve İbrahim Demir için adalet talep etti.819’ncu hafta açıklamalarında “Devlet yetkilileri bu suçun faillerini ve suça iştirak edenleri soruşturmak, dava etmek ve cezalandırmakla mükelleftir” diyen Cumartesi Anneleri, yetkililere soruşturmaların etkin bir şekilde yürütülmesi çağrısı yaptı.
Cumartesi Anneleri, “Bir insanın gözaltına alındıktan sonra bunun inkar edilmesi o kişinin hiçbir yasal koruma olmaksızın, savunmasız bir halde failin eline bırakılması demektir” dedi.

‘HUKUKUN İNKARIDIR, İNSANLIĞA KARŞI SUÇTUR’ 

Cumartesi Anneleri yaptıkları açıklamada, “Bu acımasız ve insanlık dışı uygulama aynı zamanda hukukun da inkarıdır ve insanlığa karşı suçtur. Devlet yetkilileri bu suçun faillerini ve suça iştirak edenleri soruşturmak, dava etmek ve cezalandırmakla mükelleftir. Ancak devletin bu yükümlülüğü yerine getirmemesi kayıp yakınlarını dertleri ile baş başa bırakıyor. Hukukun aşınması sonucunda, hukuk ve adalet sisteminin adeta çökmesi kayıp yakınlarının adalete ulaşmasını imkansızlaştırıyor. Artık, adaletin yerini bulmadığı bizzat onu yerine getirmekle yükümlü olan devlet yetkilileri tarafından da dile getiriliyor” diyerek yetkililere adalet talebinde bulundu.

Son güncelleme: 18:29 05.12.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı