• Turkhane Logo

Cemevlerine sığınan Aleviler: Yardım yağıyor ama faydalanamıyoruz

Elazığ’da evleri hasar gördüğü için Cemevlerinde kalan Aleviler, Türkiye’nin her yerinden yardımların yağdığını ancak faydalanamadıklarını belirterek, bir an önce ihtiyaçların giderilmesini istedi.

14:42 29 Ocak 2020 Çarşamba
Cemevlerine sığınan Aleviler: Yardım yağıyor ama faydalanamıyoruz
Elazığ’da evleri hasar gördüğü için Cemevlerinde kalan Aleviler, Türkiye’nin her yerinden yardımların yağdığını ancak faydalanamadıklarını belirterek, bir an önce ihtiyaçların giderilmesini istedi.Elazığ’da meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin etkileri sürerken, gelen yardımlarda depremzedeler arasında ayrımcılık yapılıyor. Kent halkı gelen yardımlardan şu ana kadar faydalanmadığını, eşit şekilde dağıtılmadığını dile getiriyor. Bu sorunun temel kaynağının ise yardımların AFAD ve Kızılay üzerinden dağıtılması olarak görülüyor.

Elazığ merkez Fevzi Çakmak Mahallesi’nde evleri hasar gören Alevi yurttaşlar, deprem tehlikesinden kaynaklı Ehlibeyt ve El-Cem Cemevlerinde kalıyor. Yardımlardan faydalanmadığını belirten Aleviler, yardım almak için öncelikle isimlerini AFAD ve Kızılay merkezlerine yazdırılmaları durumunda yardımlardan yararlanabileceklerini söyledi.


Yardımların eşit olmamasına tepki gösteren Alevi yurttaşlardan Hasan Özdemir, “Burada adamın varsa yardım alabiliyorsun. Yoksa alamazsın. İki gündür gelip gidiyorum. Tek bir şey alamadım. Önce ismini yazdırman gerekiyor diyorlar. Fakirlere bir şey verilmiyor. Yardımların eşit bir şekilde dağıtılmasını istiyorum” dedi.

Kıymet Geyik (65), bir daha bu acıların yaşatılmaması temennisinde bulunarak, “Yaşlıların özelikle ihtiyacı vardır. Yardımlardan faydalanamıyoruz. Yardım ihtiyacımız vardır. Bugüne kadar sadece bir kasa portakal almışım. Başkada bir şey almamışım. Çadır, battaniye ve gıda ihtiyacımız var. Depremde evim çatlamasına rağmen gidecek bir yerim olmadığı için kalıyorum” diye konuştu.

Hiçbir geliri olmadığını dile getiren Naciye Yük, beş gündür Cemevi’ne gelip gittiğini ancak hiçbir şey alamadığını söyledi. Yük, “Sadece bir tas sıcak yemek dışında. Kimse fakire bir şey vermiyor. İhtiyaçlarımızın karşılanmasını istiyorum” diye seslendi.

Ganimet Kara da, bodrum katında bulunan evinde çatlaklar oluştuğunu, bundan kaynaklı eve gidemediklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bunun için muhtarlığa başvuru yaptım. Yardımlardan yararlanmam için isim yazdırmam gerektiğini söyledi. Kaç gündür ismimi yazdırmama rağmen bir şey alamadım. Dışarda kalıyoruz. Evimize gitmekte hala korkuyoruz. Türkiye’nin her yerinde yardımlar Elazığ’a yağıyor. Ancak halk olarak faydalanamıyoruz. Yardım alamadığımız için mağduruz.” 

Yeter Kızıltaş ise, ısınacak bir battaniye bile alamadığından şikayet ederek, “Gelen yardımlardan ihtiyacı olan halk yararlanamıyor. Yardımlar adaletli dağıtılmıyor. Isıtıcı ve battaniye istiyorum. Dışarda kalıyoruz. Evde kalmaya korkuyoruz. Her an çökebilir. Bir an önce ihtiyaçlarımız giderilsin” çağrısında bulundu.

(Mezopotamya - Mehmet Şah Oruç - Semra Turan)

Son güncelleme: 14:42 29.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı