• Turkhane Logo

Cemevleri İzmir’in imar planlarında ‘ibadethane’ olarak yazılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi cemevleri konusunda önemli bir karara imza attı.

12:39 14 Ocak 2020 Salı
Cemevleri İzmir’in imar planlarında ‘ibadethane’ olarak yazılacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi cemevleri konusunda önemli bir karara imza attı.Büyükşehir Belediye Meclisi oy çokluğuyla Selçuk, Aliağa, Çiğli, Bayraklı, Bornova ve Konak ilçelerindeki cemevlerinin kentin imar planına ibadethane olarak işlenmesine karar verdi.

Belediye Meclis toplantısını izlemek için belediye binasına gelen Alevi-Bektaşi toplumunun temsilcileri kararı memnuniyetle karşıladı.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, karar hakkında “Değil bir ay, bir dakika ertelemeye bile hak olmadığını düşünüyorum. Bizim temelde dayanağımız kamu vicdanıdır. Biz kamu vicdanının gereğini yerine getirmiş bulunuyoruz.” dedi.

Narlıdere Cemevi Başkanı Mustafa Aslan “Alevi toplumunun yüzyıllardır ibadet olarak kullandığı ve kabul ettiği cemevlerini Büyükşehir Meclisi’nin kabul etmesi de bizim için anlamlı” diye konuştu.

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Çiğli Şube Başkanı Hüseyin Han alınan kararı ülkedeki hukuksuzluğu giderebilecek bir karar olarak niteledi.

Alevi Kültür Dernekleri Buca Cemevi Başkanı Hüseyin Gökçe ise “Ne olursa olsun bir inancın tarifinin ancak o inancı yaşayanlar tarafından yapılması lazım. Sizin aracılığınızla Tunç Soyer başkanıma ve bugün emeği geçen, vicdanını yeniden yoklayanlara çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 12:39 14.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı