• Turkhane Logo

Bakanlık onay verdi: GATA ranta açılıyor

Yapılaşmaya açılan tarihî alanlara bir yenisi daha ekleniyor. Tarihî Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nin (GATA) de içinde bulunduğu İstanbul’daki 117 bin 157 metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasını öngören plan onaylandı.

11:29 08 Kasım 2019 Cuma
Bakanlık onay verdi: GATA ranta açılıyor
Yapılaşmaya açılan tarihî alanlara bir yenisi daha ekleniyor. Tarihî Gülhane Askerî Tıp Akademisi'nin (GATA) de içinde bulunduğu İstanbul’daki 117 bin 157 metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasını öngören plan onaylandı.Birgün’ün haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, alanın yapılaşmaya açılmasını sağlayan planları onaylayarak askıya çıkardı. Buna göre daha önce yapılaşmaya izin verilmeyen bu alanda artık binalar yapılabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin CHP’li Üyesi ve inşaat mühendisi İbrahim Doğan, “Bu tarihî alanı yapılaşmaya açıyorlar. Üsküdar’ın tarihî sahil şeridinin görünümünü temelden etkileyecek bir uygulamaya imza attılar. Bu değişiklik, kentin tarihî hafızasına, kültür ve tabiat varlıklarına saldırıdır” diyerek karara tepki gösterdi. Doğan, kararı yargıya taşıyacaklarını söyledi.


GATA, 2016 yılında Sağlık Bakanlığı ile Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devredilmişti. Ardından da Haydarpaşa Sultan Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermeye başladı.  669 sayılı KHK ile bu bölge “askerî alan” statüsünden çıkarıldı.

KHK ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucunda, 117 bin 157 bin metrekarelik alanın 48 bin 100 metrekaresi hastane olarak kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na verildi. Yaklaşık 66 bin 200 metrekarelik bölümü ise eğitim ve öğretim hizmetlerinde kullanılmak üzere Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne tahsis edildi. 

Ancak kurumlar yeni yapılara ihtiyaç duyduklarını bildirdi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önceki gün askıya çıkardığı planla, bu alanların ranta açılmasına onay verdi. Daha önce yapılaşmaya izin verilmeyen bölgede binalar yapılabilecek.

Son güncelleme: 11:29 08.11.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı