• Turkhane Logo

Avukatlardan son çağrı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek kanun teklifine karşı 78 baro başkanlığı, gazetelere tam sayfa ilan verdi.

13:38 29 Haziran 2020 Pazartesi
Avukatlardan son çağrı
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetinin baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek kanun teklifine karşı 78 baro başkanlığı, gazetelere tam sayfa ilan verdi.

Baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek kanuni düzenlemeye karşı 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan vererek “Bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan her vatandaşa tarihi bir çağrıdır.” sözleriyle destek istedi. 
Açıklamada, “Barolar çoklu baro kisvesi altında yıkıldığında, bu ülke üzerinde yaşayan ve adalete ihtiyaç duyan istisnasız herkes artık sessiz ve kimsesiz kalacaktır.” denildi
78 BARODAN TAM SAYFA İLAN
Adalet ve Kalkınma Partisinin (AKP) baroların yapısını ve seçim sistemini değiştirecek teklifine karşı aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu 78 baro başkanlığı, gazetelere ilan verdi. 
78 baronun katıldığı açıklamada, Erzincan ve Elazığ baroları yer almadı. 
Söz konusu düzenlemenin yasalaşması durumunda yaşanacak hak kayıplarını ve bu yasaya karşı çıkma sebeplerini anlatan baroların, gazetelere verdikleri ilan metninde şu ifadeler yer aldı: “Yaşımıza, güneşe, yağmura ve virüse rağmen ülkemizin dört bir yanından Ankara’ya yürümemizin ve başkentimizin girişinde tarafımıza uygulanan insanlık dışı muameleye rağmen direnmemizin ve kararlı duruşumuzun sebebi baroların yapılarının değiştirilmesi adı altında parçalanma, niteliksizleştirme ve susturulma tehdidine karşı bir tepki ama aslında bu tehdidin vatandaşın sesinin kesilmesi, temel hak ve özgürlüklerinin sınırlandırılması karşısında savunmasız bırakılması anlamına gelmesinedir.” 
Ankara Barosu, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlunun AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın çizgisine kaymasını bu pankartla protesto etmişti.
CÜBBESİ DÜĞMELİ TOPLULUKLAR
Baroların ilanı şöyle devam etti: “Baroların bölünmesi, parçalanması, bağımsız savunma yerine siyasete ya da başka ortaklaşmalara dayalı sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklar teşkil edecektir. Bu metin bu ülke üzerinde yaşayan, hukuk devletine ve insan onuruna inanan herkese tarihi bir çağrıdır.
Bizler meslek değerlerimizden vazgeçmeyeceğimizi, meslek örgütümüzün içi boş, sesi kısık, cübbesi düğmeli topluluklara indirgenmesine izin vermeyeceğimizi tarih önünde tüm Türkiye’ye saygı ve büyük bir kararlılıkla arz eder, herkesi seslerinin kısılmasını amaçlayan her türlü tahakküme karşı mücadelemize destek vermeye davet ederiz.” 

Son güncelleme: 13:38 29.06.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı