• Turkhane Logo

AKP'li müdür belediyede dönen yolsuzlukları tek tek anlattı

AKP'li belediyede Gençlik Akademisi'nin kurucu müdürlüğünü yapan Veysel Kömürcü, belediyede yapılan yolsuzlukları yeminli zabıt katibi huzurunda ‘ifadem ve ihbarımdır' diyerek tek tek anlattı.

11:33 02 Aralık 2019 Pazartesi
AKP'li müdür belediyede dönen yolsuzlukları tek tek anlattı
AKP'li belediyede Gençlik Akademisi'nin kurucu müdürlüğünü yapan Veysel Kömürcü, belediyede yapılan yolsuzlukları yeminli zabıt katibi huzurunda ‘ifadem ve ihbarımdır' diyerek tek tek anlattı.

AKPli İstanbul Üsküdar Belediyesinde Gençlik Akademisinin kurucu müdürlüğünü yapan ve 8 yıl belediyede çalışan Veysel Kömürcü (41), belediyede dönen yolsuzlukları anlattı.

Belediyede 8 yıl çalışan Kömürcü, yeminli zabıt katibi huzurunda ‘ifadem ve ihbarımdır diyerek yapılan yolsuzlukları dile getirdi, “Benden kimse, ‘kol kırılır yen içinde kalır’ dememi beklemesin“ dedi.
Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre 4 Kasım 2019 günü yeminli zabıt katibi huzurunda belediyeye savunma veren Veysel Kömürcü, çok konuşulacak bilgiler verdi. Birkaç defa Belediye Başkanı Hilmi Türkmenle görüşerek yolsuzlukları anlatan Kömürcü’nün savunması şöyle:
TAVSİYEYLE GİRDİM
11.11. 2011 tarihinde Cumhurbaşkanımızın oğlu Bilal Erdoğan Beyin başkana tavsiye etmiş olmasıyla, dönemin Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Karanın bizzat davetiyle, Üsküdar Belediyesi Gençlik Merkezinde Uzman Psikolojik Danışman olarak işe başladım.
2014 yılı Mart ayına kadar gece gündüz çalıştım. 2014te gençlik merkezi 30 bini bulmuş bir marka olmuştu. Mevcut Belediye Başkanımız Hilmi Türkmenin başkan seçilmesiyle birlikte projesi bana ait olan Üsküdar Gençlik Akademisini kurdum. Görevim 2017de sona erdirildi.Veysel Kömürcüye ait fotoğraflar belediyenin sitesinde sergileniyor
BAŞKANA ANLATTIM
12 Şubat 2019da Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmene giderek Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğünde olan olayları, iş talebimi ve süreci anlattım. Bütün bu süreç içerisinde Y.Önün (müdür) yanında çalıştırdığı belediye personeli ve de dışarıdan birkaç kişiyle kurdukları ekibin, usulsüz ve yolsuzlukları devam ediyordu. Uyarılarımı sürdürdüm, hem kanunen hem inanç açısından insanı zelil edeceğini söyledim, vazgeçmediler. Vakıf olduğum tüm usulsüz işleri ve yolsuzlukları bir dosya haline getirip Hilmi Türkmen başkana ulaştırmaya karar verdim.
CEZASINI ÇEKECEK
Burada yazılan anlatılan hiçbir şey, iddia, tahmin veya yorum değil, bizzat bildiğim, emin olduğum, birçoğu da alenen yapılan belge ve şahitlere sahip apaçık sistematik yolsuzluktur. Müslümana yakışan tavır sizce nedir? Haklı hakkını alacak, suçlu cezasını çekecek. Ben bu işe gövdemi koydum. Neye mal olursa olsun sonuna kadar diyeceğim. Her şeyin kayda girmesi adına metnin bir kopyasını evrak kayıttan geçirdim. Hukuki haklarım saklı kalmak kaydıyla görüşmeyi sonlandırıyorum.
4 Kasım 2019da yeminli zabıt katibi huzurunda belediyeye savunma veren Veysel Kömürcü, ifade metnini imzaladı. İfadem ve ihbarımdır notunu düştü.
POŞET İÇİNDE ALDI
Veysel Kömürcünün kalem kalem saydığı yolsuzluk iddialarından bazıları şöyle:
2 Temmuz 2019da başkanla 35 dakika görüştüm. Y.Ö.nün uluslararası inşaat ihaleleri ile uğraşacak kadar işi büyüttüğünü, Afrikaya giderek Sierra Leone Devlet Başkan’ıyla görüşmeler yaptığını anlattım. Eğitim kurumları ile yapılan ihalelerden ‘ders karşılığıymış gibi gösterilerek parçalar halinde nakit olarak nasıl ve kimler üzerinden naylon poşetler içerisinde para alındığını aktardım.
MAKBUZSUZ MİLYONLARCA LİRA TOPLATILDI
Detaylarını ekte sunacağım belgeler üzerinden Y.Ö.nün kendisine bağlı birimlerden ‘kayıt parası adı altında milyonlarca liranın makbuzsuz, kayıtsız, tutanaksız nasıl toplatıldığını, bu paraların nereye gittiğinin belli olmadığını belirttim.
BAŞKAN SORDU
“Anlattığım yolsuzluk ve usulsüzlüklerin Hilmi Türkmen Başkan tarafından anlaşıldığını, ikna olduğunu düşündüren tepkiler aldım. En son kendisi ‘Bu işin içinde kimler var? diye sordu. İsim isim hepsini aktardım. Daha fazlasını içeren turuncu dosyayı kendisine verdim. Geri dönüş olmadığı gibi ‘Gerekeni yapacağım, ‘Babamızın oğlu olsa affetmeyiz ifadelerinin de bir sonucu olmamıştır.“

Son güncelleme: 11:33 02.12.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı