• Turkhane Logo

Ahmet Nesin: 15 Temmuz’dan önce Erdoğan ve Akar, Abdullah Gül’le ne konuştu?

Artı Gerçek yazarı Ahmet Nesin bugünkü yazısında bir iddiayı gündeme getirdi ve 15 Temmuz’dan iki ya da üç hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’le "sır bir görüşme" yaptığını söyledi.

18:58 02 Aralık 2019 Pazartesi
Ahmet Nesin: 15 Temmuz’dan önce Erdoğan ve Akar, Abdullah Gül’le ne konuştu?
Artı Gerçek yazarı Ahmet Nesin bugünkü yazısında bir iddiayı gündeme getirdi ve 15 Temmuz’dan iki ya da üç hafta önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın Abdullah Gül’le "sır bir görüşme" yaptığını söyledi.

Gazeteci Ahmet Dönmez tarafından açıklanan bu görüşmeden kendisinin de haberinin olduğunu belirten Ahmet Nesin, Ahmet Dönmez’in ilgili haberini şöyle aktarıyor:


“15 Temmuz’dan 2 ya da 3 hafta öncesi… Günlerden cumartesi, saat 22.00 civarı… Abdullah Gül’ün Ayazağa’daki ofisine sivil plakalı bir Mercedes yanaşıyor. Araçtan iki kişi iniyor. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğeri dönemin Genelkurmay Başkanı, şimdiki Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Doğal olarak Akar da sivil kıyafetli… Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şaşkın. ‘Hayırdır inşallah, bayram değil, seyran değil’ havasında… Misafirler korumasız olarak geliyorlar. Yanlarında hiç kimse yok. Protokol askıda. Tümüyle gayri resmî bir ziyaret. Belli ki Erdoğan bu buluşmanın gizli kalmasını istiyor. Gül misafirlerini içeri buyur ediyor. Köşk’ten indiğinden beri Erdoğan’la hiç yan yana gelmeyen, gelmemeye özen gösteren ve onun bir çok davetini geri çeviren Abdullah Gül, halefinin bu sır ziyareti hakkında kimseye de bilgi vermiyor. Saat 22.00 sularında başlayan üçlü görüşme, sabaha karşı saat 02.00’ye kadar devam ediyor. Yani aşağı yukarı 4 saat süren uzun mu uzun bir toplantı gerçekleştiriyorlar. Fakat bu görüşmeden kimseye söz etmiyorlar. Dolayısıyla içeride ne konuşulduğunu kimse bilmiyor. Bir ‘mezara benimle gidecek’ sır görüşmesi daha mı?..”

Görüşmede konuşulan konuyu yazabileceğini ancak dört saatlik görüşmeye damgasını vuran konuşmayı yazamayacağını ifade eden Nesin “Bunu açıklamak Abdullah Gül’ün görevidir” dedi.

O görüşmede “15 Temmuz darbe girişimi”nin konuşulmadığını belirten Nesin “Bunu bütün konuşmayı bildiğimden söylemiyorum, zaten bütün konuşmayı da bilmiyorum. Bunu 2 nedenden söylüyorum, 15 Temmuz öncesi olacaklar Gül’e söylenseydi, birincisi Gül bunu önlemek için elinden geleni yapar ve baktı olmuyor, önlenmesi için 15 Temmuz öncesi basın açıklaması yapardı. Diyelim ki bunu yapmadı ama Erdoğan kendisinin daha önceden haberinin olduğu riskini o dönemde rakibi olan Gül’e söylemezdi, bu en azından darbe sonrası Gül için büyük bir koz olurdu. Böyle bir durumda Gül çıkıp ‘Erdoğan’ın darbeden haberi vardı, bana anlattı, kendisine önceden önlemesini önerdim ama beni dinlemedi’ deme şansını verirdi ki, bu ciddi bir siyasal yenilgi ve skandal olurdu” ifadelerini kullandı.

“Aynı Hulusi Akar ve İbrahim Kalın’ın helikopterle Gül’ün bahçesine gittiğinde nasıl cumhurbaşkanlığı adaylığını konuştularsa, yine o konuşuldu” diyen Nesin, şöyle devam etti:

“Esasında konuşuldu demek biraz yanlış olur, Erdoğan konuşmaktan ve bu konuyu tartışmaktan çok Gül’e neden aday olmaması gerektiğini ve olursa neler olabileceğini anlattı. İşte Abdullah Gül bu kısmı bence ancak Erdoğan bir gün çeşitli suçlardan yargılanırsa açıklayabilir yada bana öyle geliyor. Çünkü onun dışında hem Erdoğan hem de Akar bu görüşmeyi hep yalanlayacaklar.”

Son güncelleme: 18:58 02.12.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı