• Turkhane Logo

3. Havalimanının en büyük yatırımcılarından biri Alman DHL'miş!

Almanların bizi kıskandığı proje ile ilgili acı gerçeği Alman Bakan açıkladı...

22:49 08 Nisan 2018 Pazar
3. Havalimanının en büyük yatırımcılarından biri Alman DHL'miş!
Almanların bizi kıskandığı proje ile ilgili acı gerçeği Alman Bakan açıkladı...

İstanbul 3. Havalimanının yapımına Almanyanın karşı çıktığı iddiaları hakkındaki soruya yanıt veren Büyükelçi, Alman Posta Servisinin (DHL) 3. Havalimanının en büyük yatırımcılarından biri olduğunu söyledi. 

Büyükelçi Erdmann, Cumhurbaşkanı Erdoğanın ABnin Göç Anlaşmasından kaynaklanan parayı ödemediği yönündeki iddiasına da 3 yıl için ödenmesi taahhüt edilen 3 milyar avronun ödendiği, önümüzdeki 3 yıllık dönem için taahhüt edilen paranın da günü gelince ödeneceğini söyleyerek yanıt verdi.

TAMAMIYLA SAÇMA BİR DÜŞÜNCE


Sunucunun  Türkiyede bazı kesimlerde Almanyanın 3. Havaliamının yapılmasından rahatsız olduğu ve tamamlanmasını istemediği şeklinde bir kanaat oluştu. Gerçekten bu havalimanının bitmesi hoşunuza gitmiyor mu Almanlar olarak? sorusuna Alman Büyükelçi şöyle yanıt verdi:

Bu tamamıyla saçma bir düşünce. Böyle bir şey olamaz ve bizi ilgilendiren bir konu değil. Türkiye tamamen egemen bir ülke ve bu tür kararları kendi başına alabilir. Kaldı ki, dünyada hava trafiği ve hava trafiği ile seyahat eden insanların sayısı her geçen gün o kadar artıyor, pasta o kadar büyüyor ki, hepimize yetecek kadar pasta var diye düşünüyorum. Bir husus daha var. 3. Havalimanının en büyük yatırımcılarından biri de (DHL) Alman Posta Servisidir. Dolayısıyla böyle bir düşünce yanlıştır ve DHL aslında 3. Havalimanını Avrupanın aktarma üssü olarak görüyor.

VİZE İŞLEMLERİ

Alman Büyükelçi, Almanya zor vize veren bir ülkedir kanaatinin de doğru olmadığını belirterek, Ortalama bir vize başvurusunun zonuçlandırılması 14 gün sürüyor. Ankara ve İstanbulda her an 5 bin vize başvurusu değerlendiriliyor. Günde 350 başvuru değerlendiriliyor.

TÜRKİYEYE SİLAH AMBARGOSU UYGULAMIYORUZ

Alman Büyükelçi Erdmann, Almanyanın Türkiyeye silah ambargosu uyguladığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını belirtti. Erdmann, Türkiye NATO ülkesi ve böyle bir ambargo yok. Ancak kriz bölgelerine silah satışı ile ilgili yasalardan kaynaklanan bir durumdan dolayı daha detaylı incelemeler yapılıyor olabilir dedi.

Son güncelleme: 22:49 08.04.2018
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı