• Turkhane Logo

Deprem gecesi ‘vatandaş’ Google’a bunu sordu: Elazığ Kürt mü?

Elazığ'da 22 kişinin hayatını kaybettiği bin 31 kişinin yaralandığı deprem için yardım kampanyaları başlatıldığı saatlerde Google 'Elazığ Kürt mü' sorusunun yanıtının arandığı ortaya çıktı.

19:46 25 Ocak 2020 Cumartesi
Deprem gecesi ‘vatandaş’ Google’a bunu sordu: Elazığ Kürt mü?
Elazığ'da 22 kişinin hayatını kaybettiği bin 31 kişinin yaralandığı deprem için yardım kampanyaları başlatıldığı saatlerde Google 'Elazığ Kürt mü' sorusunun yanıtının arandığı ortaya çıktı.


Elazığ’da 6.8 şiddetindeki depremin ardından kurtarma çalışmaları devam ederken ve ülkenin dört bir yanında yurttaşlar deprem bölgesine yardımda bulunurken Google’da yapılan “Elazığ Kürt mü” başlıklı aramaların toplumsal yıkımı gözler önüne serdi.

İnternet üzerinden “Elazığ Kürt mü” başlıklı aramanın sıçrama yapması hükümetin ayrımcı politikasının sokağa yansımasını bir kez daha gözler önüne serdi. Kürtlerin de yoğun olarak yaşadığı Malatya, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Bitlis’ten başka Suriye ve Irak’tan hissedilen depremle beraber panik halinde evlerinden sokaklara çıktı. Bu depremden sonra devam eden artçı sarsıntılar ise bölgede tedirginliği artırdı. Deprem ardından hükümet kanadından gelen açıklamalar ise geniş tepkiye sebep oldu.


KIZILAY BAŞKANI’NDAN “MESAJ”

Elazığ’da yaşanan depremin ardından gelen ilk açıklama Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan geldi. Kınık, depremin hemen ardından sosyal medya hesabından yurttaşları Kızılay’a yardım yapmaya çağırdı. Bu çağrının ardından sosyal medyada, deprem vergisi adı altında toplanan para ile mağdurlara yardım etmek yerine yeniden para toplamaya çalışan Kınık’a büyük tepki doğdu. Kınık döneminde Kızılay’ın Boğaz’da aylık 12 bin dolara köşk kiraladığı, Müsiad’ın hasarlı binasını aylık 110 bin TL’ye kiralaması, Dünya Gıda Programı tarafından ‘yabancılara yardım’ amacıyla gönderilen 3 milyon 700 bin TL ile 10 adet 4×4 jip alınması gibi faaliyetleri ile dikkatleri üzerine çekmişti.

SOYLU’DAN TEHDİT

Deprem ardından bölgeye giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 1999 yılından bu yana toplanan, anaparası 72 milyar TL’yi geçen deprem vergisinin, depreme hazırlık için kullanılmamasını eleştirenleri tehdit etmesi ise hükümete yönelik tepkiyi büyüttü. Soylu, ‘İnsanlık dışı bir davranış’Türkiye’nin deprem konusundaki yeterliliğini tartışmaya açmak, bu saatte yapılabilecek insanlık dışı bir davranıştır. Başka deprem fotoğraflarını gösterip sosyal medyada paylaşıp panik havası oluşturanlar hakkında tahkikat başlatacağız” demişti.

YARDIM İÇİN KÜRTLÜK SORGUSU

Google Search, yani internette yapılan aramalarda depremin olduğu saatlerde “Elazığ Kürt mü” başlığının öne çıkması ve arama sayısında sıçrama yaşanması ise 18 yıl içerisinde toplumun toplum olma ve birlikte yaşama imkanında yaşanan daralayı gözler önüne serdi.

Son güncelleme: 19:46 25.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı