• Turkhane Logo

Tekstil devi Sarar pes etti: Toplu işten çıkarma yapacağız

SARAR Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, işçilerine mektup yazarak toplu işten çıkarma yapacağını duyurdu. Mektup Türkiye ekonomisinin de özeti gibi.

11:51 26 Kasım 2019 Salı
Tekstil devi Sarar pes etti: Toplu işten çıkarma yapacağız
SARAR Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, işçilerine mektup yazarak toplu işten çıkarma yapacağını duyurdu. Mektup Türkiye ekonomisinin de özeti gibi.Tekstil sektöründe dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye’nin dünya çapında en önemli markası SARAR Tekstil. Ancak Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz tekstil devi SARAR’ı da vurdu.

Ticari faaliyetlerine 1944 yılında Eskişehir’de başlayan, Türkiye’de beş büyük fabrikası ve 5 bin çalışanı bulunan, hazır giyim sektöründe dünya markalarıyla yarışan Sarar, toplu işten çıkarmaya hazırlanıyor.


Yurtdışında 58 mağazası, Türkiye’de ise 75 şehirde 160’dan fazla Sarar konseptli mağazası ile hizmet veren SARAR’ın Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar, çalışanlarına toplu işten çıkarmalar olacağını ifade eden bir yazı gönderdi.Cemalettin Sarar imzası ile çalışanlara gönderilen yazıda, “İşçilik maliyetlerimiz ile genel giderlerimizin fazlalığı ve ihracat siparişlerimizde yaşanan düşüşler sebebiyle maliyetlerimizin artması, yapılan üretimin ve siparişlerin azalmış olması karşısında ortaya çıkan işgücü fazlalığı ile üretim yapmayı ekonomik olarak sürdürebilmemiz mümkün görünmemektedir” ifadeleri yer aldı.

TAZMİNAT DAHİ TOPLU ÖDENEMEYECEK

“Bugüne kadar bütün şartlarımızı zorlayarak bu noktaya geldik” denen yazıda, yönetim kurulunca alınan karar doğrultusunda üretim, üretime bağlı birimler, kesim, yönetim, depolar, muhasebe, personel, temizlik, bakım, sosyal hizmetler, makine bakım kadrolarından personel azaltımına gidileceği duyuruldu. Yazıda, işten çıkarmalarda önceliğin, kendi isteği ile işten ayrılmak isteyenlere verileceği kaydedildi.Yazıda kıdem ve ihbar tazminatlarının toplu ödenmeyeceği de belirtilerek, “İlk taksit 10 bin TL ve takip eden taksitler 5 bin TL’den az olmamak üzere toplam 6 taksitte ödenebilecektir. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 29’uncu maddesi gereği yapılan toplu çıkışlarda çıkan personel İŞKUR’un işsizlik maaşından faydalanılabilecektir” dendi.

Son güncelleme: 11:51 26.11.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı