• Turkhane Logo

2 kıta ve 5 ülke geçecekti, iki durak sonra geri döndü

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı törenle 4 Kasım'da İstanbul'dan Çin'e uğurlanan ilk ihracat treninin Maltepe İstasyonu'nda üzerindeki pankartlar söküldükten sonra Halkalı Garı'na geri getirildiği belirtildi.

18:51 05 Aralık 2020 Cumartesi
2 kıta ve 5 ülke geçecekti, iki durak sonra geri döndü
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katıldığı törenle 4 Kasım'da İstanbul'dan Çin'e uğurlanan ilk ihracat treninin Maltepe İstasyonu'nda üzerindeki pankartlar söküldükten sonra Halkalı Garı'na geri getirildiği belirtildi.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Çine uğurlanan ilk ihracat treninin Maltepe İstasyonunda üzerindeki pankartlar söküldükten sonra Halkalı Garına geri getirildiğini kaydetti.
Türkiyeden Çine ilk ihracat treni dün Marmaray Kazlıçeşme istasyonundan uğurlanmıştı. Uğurlama töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İlk trenimizdeki 42 konteynerin içerisinde Çine beyaz eşya taşıması yapacağız. Trenimiz 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek 12 günde yükünü Çine ulaştıracak. demişti. 
TREN MALTEPE İSTASYONUNDA DURDULDU
Ancak trenin Maltepe istasyonunda durdurulduğu, üzerindeki pankartlar söküldükten sonra geri döndüğü ortaya çıktı.
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı: Toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya taşıyan ilk ihracat trenini 04.12.2020 tarihinde saat 14:00te Kazlıçeşme istasyonundan Çinin Xian şehrine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından uğurlandığı gibi basında ve sosyal medyada haber olmuştur.
Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlunun İstanbul Halkalı istasyonundan uğurladığı yük treni iki durak sonra geri döndü. Seferin iptal edildiği hakkında herhangi bir bilgi verilmedi.
Çine tren gönderiyoruz diye tören yapıldığını ve trenin Marmaraydan geçirildiğini belirtilen BTS açıklamasında, Maltepe istasyonunda tren üstüne asılı pankartlar sökülmüş ve tren, geri Halkalı Garına getirilmiştir. denildi.
SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA SAATLER KALA TREN SEFERLERİ TEHİR EDİLDİ
Sendika yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında sokağa çıkma yasağına saatler kala düzenlenen tören sebebiyle tren seferlerinin tehir ettirildiğini vurguladı.
Açıklama şöyle devam etti: 56 saatlik sokağa çıkma yasağının başlamasına saatler kala, insanların bir an önce evlerine yetişme telaşını yaşadığı anlarda; TCDD ve TCDD Taşımacılık AŞ Yönetiminin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanının övgüsüne mazhar olma, koltuğu sağlamlaştırma ve şov yapma hesabının, İstanbul gibi büyük bir metropolde sebep olduğu trafik aksaması ve tehirler, Korona salgını döneminde yolcu birikmesine, sosyal mesafenin ortadan kalmasına, hastalığın yayılma oranının artmasına ve yolcu memnuniyetsizliğine yol açmıştır. 
MARMARAYDA 10 TREN SEFERİ KISITLANDI
BTSnin açıklamasında, Çinin Xian şehrine gidecek 15.274 özel yük treninin Marmaray tüp tünelinden geçirilmesi esnasında 9 adet Marmaray treninin seferi iptal edilmiş, 10 adet Marmaray treninin sefer bölgesi kısaltılmış, 9 adet Marmaray treni de toplam 92 dakika tehir (rötar) etmiştir. ifadeleri kullanıldı. 
Marmaraydan geçerek Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu ve Orta Koridor üzerinden Çine ulaşacak tren 8 bin 693 kilometre yol kat edip 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek 12 günün sonunda yükünü Çine ulaştıracaktı.

Son güncelleme: 18:51 05.12.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı