• Turkhane Logo

Erdoğan'dan Davutoğlu'na ilk darbe!

Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurmak için Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) istifa etmesinin hemen akabinde Halkbank'ın talebi üzerine mahkeme Şehir Üniversitesi hakkında haciz kararı vermişti. 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rica telefonu da sonuç vermedi. AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK'e talimat verdi: Davutoğlu'nun kurduğu üniversiteye kayyım tayin edilecek. Üniversitenin mülkiyetini ve idaresini Marmara Üniversitesi devralacak.

03:03 03 Aralık 2019 Salı
Erdoğan'dan Davutoğlu'na ilk darbe!
Ahmet Davutoğlu'nun yeni parti kurmak için Adalet ve Kalkınma Partisi'nden (AKP) istifa etmesinin hemen akabinde Halkbank'ın talebi üzerine mahkeme Şehir Üniversitesi hakkında haciz kararı vermişti. 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rica telefonu da sonuç vermedi. AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YÖK'e talimat verdi: Davutoğlu'nun kurduğu üniversiteye kayyım tayin edilecek. Üniversitenin mülkiyetini ve idaresini Marmara Üniversitesi devralacak.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının akabinde parti sözcüsü Ömer Çelik, Şehir Üniversitesi’ne kayyım atanacağını resmen açıkladı. 
Meselenin siyasi olmadığını iddia eden Çelik, Bundan sonrasında düzenleme mekanizması Yüksek Öğretim Kuruludur (YÖK). Hami üniversite, Marmara Üniversitesidir. dedi. 
AKP MYK, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. 
Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Şehir Üniversitesine dair bir soru üzerine Halkbankın tedbir kararı aldırdığı Şehir Üniversitesinin Marmara Üniversitesine devredileceğini söyledi. 
ARSANIN TAMAMEN HİBE EDİLMESİ KANUNLARA AYKIRI 
Çelik, üniversetinin yeni kampusünün yer aldığı arazinin Recep Tayyip Erdoğanın cumhurbaşkanı olmasından sonra Başbakanlıkça tamamen üniversiteye hibe edildiğini belirterek, Bu cumhuriyet tarihinde olmamış bir şey. Tahsis başka bir şey, hibe edilmesi ve mülkiyetin devredilmesi bambaşka bir şey. dedi. 
Hiçbir üniversiteye yapılmamış bu ve bilabedel yapılıyor. diyen Çelik, İlgili kanunlara ve uygulamalara da aykırı. Üniversitenin bankadan kredi almak için sadece tahsis edilmesi gereken bir araziyi daha sonra kendisine hibe edildikten sonra Cumhurbaşkanımızın tahsis ettiği bu durumu bir mülkiyet ve bilabedel bir devre dönüştürüyorlar. diye konuştu. 
Aynı arsanın Halkbanka teminat olarak gösterilerek bankadan kredi temin edildiğine işaret eden Çelik, Yani olmayan bir uygulamadan usule aykırı bir işlemden bankadan kredi almaya giden bir süreç söz konusu. O dönemde Mimarlar Odası dava açıyor. dedi. 
ÇELİK: BUNU ÖĞRENCİ GELİRLERİ İLE ÖDERİZ DİYE HESAP ETMİŞLER
Çelik şöyle devam etti: Daha sonra bu borçlar ödenemeyince bunu öğrenci gelirleriyle öderiz deyip, öğrenci sayısının artırılmasıyla ilgili birtakım başvurular yapılıyor. Neticede Danıştay burada haksız bir mülk edinme sonucuna varıyor. Bu kararın arkasından banka yeni fiili duruma göre harekete geçiyor. Harekete geçerken Mevcut durumda sizin taahhütlerini yerine getirmeniz bu finansmanı sağlamanız ne şekilde olacaktır. diye söylüyor.
Ahmet Davutoğlunun başbakan olduğu 2015 yılında kendi kurduğu Şehir Üniversitesine hibe ettiği Hazine arazisini 2019 yılında fark edebildi!
MARMARA ÜNİVERSİTESİNE DEVREDİLİR Çelik, üniversitenin yanlış yönetilmesinden kaynaklanan bir mesele ile karşı karşıya olduklarını iddia ederek şöyle devam etti: Mesele sadece yönetimle ilgili meseledir. Dolayısıyla burada hami üniversite, bu üniversitenin yönetimini ve borçlarını devralacaktır. Cumhurbaşkanımıza dönük olarak kullanılan bu ifadeler tamamen yanlıştır.
Çelik, Şehir Üniversitesine kayyım tayin edilmesi ile kamunun bir yük aldığını iddia ederek, Yani üniversitenin yanlış yönetilmesinden doğan zaafı gidermek için borçları kapatmak, bu borçları devralarak bir yük almaktadır. dedi.
Şehir Üniversitesinin mütevelli heyet başkanlığını AKP hükümetlerinde Çalışma ve Milli Eğitim bakanlıklarını üstlenen Ömer Dinçer yapıyor. AHMET DAVUTOĞLU TARAFINDAN KURULMUŞTU

Ahmet Davutoğlunun kurucusu olduğu Bilim ve Sanat Vakfına ait Şehir Üniversitesi, Halkbanktan aldığı 307 milyon TL kredi borcunun geri çağrılması karşısında mali dar boğaza girmişti. 
8i doktora, 571i yüksek lisans ve 2 bin 663ü lisans seviyesinde olmak üzere toplam 3 bin 242 öğrencinin eğitim gördüğü Şehir Üniversitesinin akademik kadrosunda 424 kişi bulunuyor. 
2010-2011 akademik yılında açılan üniversitenin banka hesaplarına tedbir kararı konulduğu için iki aydır akademisyenlerin ve idari personelin maaşları ödenemiyordu.  
ABDULLAH GÜL ARA BULUCU OLMUŞTU
Halkbankın Davutoğlunun AKPden istifa ettiği 13 Eylülden itibaren icra takibini başlatması manidar bulunmuştu. 
Üniversiteye müdahale edilmemesi için 11inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün Cumhurbaşkanı Erdoğanı telefonla aradığı belirtilmişti. 
Ancak Erdoğan bütün eleştiri ve ikazlara rağmen Şehir Üniversitesine kayyım tayin edilmesi için talimat vererek Davutoğluna karşı ilk hamleyi yaptığı ifade ediliyor. 

Son güncelleme: 03:03 03.12.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı