• Turkhane Logo

Trump'tan yeni Sudan ve İsrail kararı

ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'le normalleşme kararı alan Sudan'ı Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkarttığı ifade edildi.

23:10 23 Ekim 2020 Cuma
Trump'tan yeni Sudan ve İsrail kararı
ABD Başkanı Donald Trump'ın İsrail'le normalleşme kararı alan Sudan'ı Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkarttığı ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ve Sudanın ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştıklarını duyururken, Sudanı Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkaran kararı imzaladı.
İsrail, ABDnin arabuluculuğu ile Arap ülkeleri ile ilişkilerini normalleştirmeye devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreynin ardından Sudanda İsrail ile ilişkilerini normalleştirecek. ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada, İsrail ve Sudanın ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştıklarını duyurdu.
Üç ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, Liderler, Sudan ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve ulusları arasındaki savaş durumunu sona erdirme konusunda anlaştılar ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, ayrıca İsrail ve Sudanın ekonomik ve ticari ilişkileri başlatarak, ilk olarak tarıma odaklanacakları belirtildi. İsrail ile barış yapmak için bekleyen en az 5 ülke daha olduğunu iddia eden Trump, bu ülkelerden birinin de Suudi Arabistan olduğunu öne sürdü.
ABDli üst düzey yetkililer, Trumpın anlaşmayı İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Sudan Başbakanı Abdalla Hamdok ve Geçiş Konseyi Başkanı Abdül Fettah el-Burhan ile bir telefon görüşmesinde yaptığını aktardı. Yetkili, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin resmi olarak kurulması gibi sorunların daha sonra çözüleceğini ifade etti. Netanyahu ise, Sudanla varılan anlaşma ile yeni çağın başladığını ifade etti.
Trump, Sudanı Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkaran kararı imzaladı
Trump geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Sudanı 335 milyon dolar ödemesi durumunda Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkaracağını ifade etmişti. Ardından Sudan Merkez Bankası Başkanı Mohamed al-Fatih Zainelabidine ise yaptığı açıklamada, Trumpın terör saldırılarında hayatını kaybeden ABDliler için talep ettiği ödemenin gerçekleştirildiğini duyurmuştu. Trump bugün Sudanı Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkarılmasına dair kararı imzaladığını ve Kongreye bildirdiğini aktarmıştı.
Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, onlarca yıllık izolasyondan çıkmaya çalışan Sudan için bu kararın önemli bir dönüm noktası olduğu ifade edildi.
Öte yandan İsrail, BAE ve Bahreyn arasında ilişkilerin tamamen normalleştirilmesine yönelik 15 Eylül tarihinde Beyaz Sarayda İbrahim Anlaşmaları (Abraham Accords) imzalanmıştı.

Son güncelleme: 23:10 23.10.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı