• Turkhane Logo

Macron Türkiye'nin Libya politikası için 'ceza' açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'nin Libya politikasını eleştirerek, bu hamlelerin cezai sorumluluk taşıdığını ifade ettiği belirtildi.

23:25 29 Haziran 2020 Pazartesi
Macron Türkiye'nin Libya politikası için 'ceza' açıklaması
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'nin Libya politikasını eleştirerek, bu hamlelerin cezai sorumluluk taşıdığını ifade ettiği belirtildi.

BBC Türkçede yer alan habere göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiyenin Libya politikasını sert şekilde eleştirdi ve Ankaranın cezai sorumluluk taşıdığını söyledi
Gerilen ilişkilerle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Macron, Ankaranın cihatçı savaşçıları Suriyeye taşıdığını ve Birleşmiş Milletler silah ambargosuna karşı geldiğini savundu ve Bunun, bir NATO üyesi ülke için tarihi ve cezai bir sorumluluk içerdiği görüşündeyim. dedi.
Macron Türkiyenin Libya krizine müdahalesinin Fransa için kabul edilemez olduğunu da kaydetti ve Ankaranın bir an önce duruşunu netleştirmesi gerektiğini savundu.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu açıklamaları Berlin yakınlarında Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı görüşme sonrası yaptı.
İki ülkenin zıt Libya politikaları
Fransa ve Türkiyenin Libyada devam eden iç savaştaki pozisyonları ise taban tabana zıt.
Türkiye, Birleşmiş Milletlerin tanıdığı, Trablustaki Ulusal Mutabakat Hükümetini (UMH) destekliyor.
Fransa ise ülkenin doğusunu denetleyen General Halife Haftere destek veriyor.
Fransa, Türkiyeyi Libyaya yönelik silah ambargosunu delmekle ve ocak ayında Berlinde üzerinde mutabık kalınan yol haritasındaki yükümlülüklerine uymamakla suçluyor.
Diğer yandan Türkiyenin UMHye son dönemde verdiği askeri destek, Hafter güçlerinin ilerleyişini durdurmasını sağladı.
Türkiye, kendisine yöneltilen iddiaları reddediyor ve Fransanın Libya politikasını karanlık ve izah edilemez olarak nitelendiriyor.
Aslında BM Libyaya silah ambargosu kararını 2011de almış; ancak bu ambargonun sık sık delinmesi üzerine Berlinde düzenlenen Libya konferansında ambargonun daha sıkı denetlenmesine karar verilmişti.

Son güncelleme: 23:25 29.06.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı