• Turkhane Logo

Libya krizi: Ateşkes anlaşmasını imzalamadan Rusya’yı terk etti

Rusya, General Hafter’in Libya için planlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını açıkladı. Hafter’in Ankara’nın ateşkes denetimine nezaret edecek olması nedeniyle anlaşmayı imzalamadığı belirtildi.

12:03 14 Ocak 2020 Salı
Libya krizi: Ateşkes anlaşmasını imzalamadan Rusya’yı terk etti
Rusya, General Hafter’in Libya için planlanan ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldığını açıkladı. Hafter’in Ankara’nın ateşkes denetimine nezaret edecek olması nedeniyle anlaşmayı imzalamadığı belirtildi.Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova, Libyalı General Halife Hafter’in, Pazartesi akşamı, Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti tarafından imzalanan ateşkes anlaşması konusunda Salı sabahına kadar süre istediğini ancak daha sonra Moskova’dan ayrıldığını açıkladı.

Suudi Arabistan’a ait Al Arabiya kanalına göre; General Halife Hafter ateşkes anlaşmasını, Ankara’nın Libya’daki askerlerini geri çekmesine ve Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile yapılan anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi nedeniyle imzalamamaya karar verdi.


Al Arabiya muhabiri, anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrılan General Hafter‘in Bingazi’ye ulaştığını da duyurdu. Rus Ria Novosti haber ajansı da Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es Serrac‘ın da görüşmelerin ardından Moskova‘dan ayrılarak İstanbul’a geçtiğini bildirdi.

AFP’ye açıklamada bulunan Zaharova, Hafter’in neden anlaşmayı imzalamadan Rusya’yı terk ettiğine dair bilgi vermedi.

Rus TASS ajansının haberine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı çözüm için Libya’daki taraflarla çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

HAFTER İLE SERRAC YÜZ YÜZE GÖRÜŞMEDİ

Libya’daki çatışmalarla ilgili ateşkes süreci, Türkiye ve Rusya’nın öncülüğünde yürütülüyor.

Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu ile Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne bağlı güçler arasında yaklaşık dokuz ay süren çatışmalar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ortak çağrısı üzerine 12 Ocak itibarıyla sonlandırılmıştı.

Taraflar, ateşkes şartları ve detaylarını ise Moskova’da Rus ve Türk heyetlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen görüşmelerde ele aldı. Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti Başkanı Fayiz es Serrac ve Rusya destekli Hafter, Moskova’daki heyetler arasında gerçekleştirilen ve yaklaşık yedi saat süren müzakereler sırasında yüz yüze görüşmedi. Taraflardan Serrac müzarekere edilen ateşkes anlaşmasını imzalarken Hafter’in süre istediği açıklanmıştı.

Son güncelleme: 12:03 14.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı