• Turkhane Logo

İngiliz Kraliyet Ailesi için yeni karar

İngiliz Kraliyet Ailesi'nde yaşanan 'kriz' sonrasında Kraliçe 2. Elizabeth'in de katıldığı aile toplantısının ardından yeni bir karar alındığı ifade edildi.

00:51 14 Ocak 2020 Salı
İngiliz Kraliyet Ailesi için yeni karar
İngiliz Kraliyet Ailesi'nde yaşanan 'kriz' sonrasında Kraliçe 2. Elizabeth'in de katıldığı aile toplantısının ardından yeni bir karar alındığı ifade edildi.

İngiliz Kraliyet Ailesinde krize neden olan Sussex Dükü Prens Harry ve Düşes Meghan Marklenin Kraliyet Ailesindeki resmi görevlerinden ayrılma kararı bugün Sandringham Şatosunda düzenlenen ve Kraliçe 2. Elizabethin de katıldığı aile toplantısında ele alındı.
Deutsche Welle Türkçede yer alan habere göre toplantı sonrası yazılı bir açıklama yapan 93 yaşındaki Kraliçe, kendisinin ve ailesinin çiftin arzusuna tam ve kesin olarak destek verdiklerini duyurdu. Çiftin aile içindeki rolleri netleşinceye kadar da geçiş döneminde İngiltere ve Kanadada yaşayabileceğini vurgulayan Kraliçe, çiftle ilgili nihai kararın önümüzdeki günlerde verileceğini ve karmaşık soruların yanıt bulabilmesi için daha yapılacak çok şey olduğunu kaydetti.
Kraliçe, açıklamasında Onları Kraliyet Ailesinin tam zamanlı üyeleri olarak görmeyi tercih etmeme rağmen, aile olarak bağımsız bir hayata sahip olma arzularını saygı ve anlayışla karşılıyoruz. Çift, ailemizin değerli birer parçası olarak kalmaya devam edecek ifadelerini kullandı.
Prens kardeşlerden ortak açıklama
İngiliz basınına göre Prens Harry ve Meghan Markle çifti, bağımsız bir hayat sürmek istedikleri yönündeki kararını Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Charlesa sormadan geçen Çarşamba günü kamuoyuna açıklamıştı. Sarayda krize neden olduğu söylenen kararla ilgili olarak bugün Sandringham Şatosunda düzenlenen toplantıya Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Harrynin yanı sıra Prens William ve birinci sıradaki Veliaht Prens Charles katılmıştı. Kanadada bulunan Meghan Marklenin ise toplantıya telefonla katıldığı söyleniyor.
Buluşma öncesi ise Prens Harry ve Prens William, Times gazetesinde yer alan habere ilişkin ortak bir açıklama yaptı. Prens Williamın kardeşi Harrye zulmettiği ve Harryi aile dışına ittiği iddia edilen haberin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, ruh sağlığına önem veren iki kardeş için böyle kışkırtıcı bir dil kullanılmasının hakaret anlamına geldiği belirtildi. Açıklamada gazetenin adı zikredilmedi. Ancak Alman haber ajansı dpanın sorusunu yanıtlayan Buckingham Sarayı sözcüsü Times gazetesinde yer alan haberin kastedildiğini doğruladı.
Harry ve Meghan geçtiğimiz aylarda sık sık özel jet kullandıkları ve Meghan Marklenin gardırobunun Kraliyet Ailesine uymadığı şeklinde sık sık eleştirilere maruz kalmışlardı.

Son güncelleme: 00:51 14.01.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı