• Turkhane Logo

Amsterdam'da bir ilk... İlk kez hoparlörden ezan okunacak

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bu haftadan itibaren ilk kez ezanın hoparlörden okunmasına izin verilecek.

18:18 08 Kasım 2019 Cuma
Amsterdam'da bir ilk... İlk kez hoparlörden ezan okunacak
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da bu haftadan itibaren ilk kez ezanın hoparlörden okunmasına izin verilecek.

Ezan izni sadece Cuma namazı için geçerli olacak ve kentin batısında yer alan Hollanda Faslı Camiler Konseyine (RMMN) bağlı Blauwe Moskeede (Mavi Cami) okutulacak.

BBC Türkçeden Yusuf Özkanın haberine göre Hollandada 1980li yıllarda hayata geçirilen yasal düzenleme ile ibadet ve cenaze töreni gibi etkinlikler sırasında, kilise çanlarının yanı sıra, diğer dinlerin de kendi inancına göre çağrı yapmasına izin verildi.
Hollanda Anayasası da, herkesin dini inancını özgürce yaşamasını güvence altına alıyor.
Bu düzenlemeler kapsamında, Amsterdamdaki Blauwe Moskee, kentte ilk kez hoparlörden ezan okunması için harekete geçti.
Ancak bu talep, Hollanda siyasetinde tartışma yarattı. Aşırı sağ partilerin yanı sıra, Yeşil Sol Partili Belediye Başkanı Femke Halsema da karşı çıkıyor.
Halsemaya göre Allahu ekber kelimesi ile başlayan ezan, bir çok insan için şiddet çağrıştırıyor. Halsema geçen haftaki belediye meclisi toplantısında, Bu inkar edilemez ve bunu istemiyorum dedi.
Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) ve Demokratik Forum Partisi (FvD), ezanın yasaklanmasını istiyor. Aşırı muhafazakar Toplumcu Reform Partisi (SGP) de, hoparlörden okunacak ezanın, bir çok Hollandalı için rahatsızlık vereceğini savunuyor.
Hollanda Faslı Camiler Konseyi Başkanı Said Bouarraou, kamu yayıncısı NOSa yaptığı açıklamada, Müslüman genç kuşağın, özgürlüklerin ve temel hakların daha fazla farkında olduğunu belirterek, talebin buradan doğduğunu söyledi.
Hollandaca yapılsın önerisi
Blauwe Moskee Başkanı Yassin Elforkani Allahu ekber kelimesinin, bazı insanlardaki olumsuz çağrışımı normalleştirmek istediklerini söyledi.
Belediye Başkanı Halsema, normalleşme için camilerde ibadetin Hollandaca yapılmasını önerdi.
Ancak cami yönetimlerine göre bu mümkün değil. İbadet Arapça yapılacak. Hollanda Televizyonuna göre yasalar gereği, belediyenin bunu yasaklama yetkisi yok. Sadece ezan süresi ve ses yüksekliği konusunda bazı kısıtlamalar getirilebilir.
Halsemaya göre, anayasada çan ve ezan sesi arasında bir ayrım yapılmadığı için, ezan sesin uygulanacak ses kısıtlaması, kilise çanlarını da doğrudan etkileyecek. Bu nedenle, dini özgürlükler kapsamında herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyecek.
Amsterdamda ilk olsa da, Hollandanın Lahey, Leiden, Tiel ve Almelo gibi diğer bazı kentlerinde, cuma namazlar öncesi ezanın hoparlörden okunmasına izin veriliyor.
Hollandada Türkiye, Fas, Endonezya ve diğer ülkelerden gelen Müslüman topluluklara ait 500 civarında cami bulunuyor. Bunlardan yaklaşık 40ında Cuma günleri ezanın hoparlörden okunmasına izin verildiği belirtiliyor.

Son güncelleme: 18:18 08.11.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı