• Turkhane Logo

ABD'nin listesinde Erdoğan da var

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye yaptırım ön gören tasarıyı gündemine aldı. Söz konusu yaptırım paketinde Erdoğan ve ailesi de var

23:07 10 Aralık 2019 Salı
ABD'nin listesinde Erdoğan da var
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Türkiye'ye yaptırım ön gören tasarıyı gündemine aldı. Söz konusu yaptırım paketinde Erdoğan ve ailesi de var

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Türkiyeye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını gündemine aldı. Yarın Komitede oylanması ve geçmesi beklenen yasa tasarısının Senatoda ne zaman oylanacağı bilinmiyor.
Ekim ayının sonunda ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen tasarı Kongrenin üçüncü ayağı olan Senatoda da onaylanırsa ABD Başkanı Trumpın onayına gidecek.
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Jim Risch, ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ikili görüşmeden önce yaptığı açıklamada, Ankarayla S-400 alımıyla ilgili yapılacak görüşmelerdeki gerginliği azaltmak amacıyla senatörlerin Türkiyeye yaptırım tasarısını şu anda geçirmemelerini istediğini belirtmişti.
Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen ise 2 Aralıkta ortak bir mektup kaleme alarak Dışişleri Bakanı Mike Pompeoya göndermişti. Mektupta sabır tükeneli çok oldu, hukuku uygulama zamanı diyen senatörler, aksi durumun diğer ülkelere kötü bir mesaj olacağını savunmuştu.
ABD Dışişleri Bakanlığından mektuba ilişkin bir açıklama gelmemişti. Pompeo, 26 Kasım tarihindeki konuşmasında, Türkiyenin Rus savunma sistemini test etmesinin endişe verici olduğunu söylemiş, iki ülke arasındaki pürüzün giderilmesi için görüşmelerin sürdüğünü ifade etmişti.
Yaptırım paketinde Erdoğan ve ailesi de var
Hazırlanan yasa tasarısına göre şu liderlere yaptırımlar uygulanacak:
Cumhurbaşkanı Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OktayMillî Savunma Bakanı Hulusi AkarDışişleri Bakanı Mevlüt ÇavuşoğluHazine ve Maliye Bakanı Berat AlbayrakTicaret Bakanı Ruhsar PekcanEnerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez
Ordu işlemlerine uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:
Yaptırımlar Türk ordusuyla bilinçli olarak işlem yapan, satış yapan veya finansal destek sağlayan, teknolojik destek veren yabancı kişilere yaptırım uygulanacaktır. Bunlara şunlar da dahildir:
Türk ordusu tarafından kullanılmış uçak veya uçak parçaları, makine aksamıOtomotiv ekipmanları ve Türkiye kara ve deniz güçleri tarafından değerlendirilmiş servislerTürk ordusu tarafından kullanılmış silahlar veya savunma teçhizatları
Türkiye enerji sektörüne uygulanması planlanan yaptırımlar şöyle:
Türkiyenin silahlı kuvvetleri tarafından kullanılması için yerel petrol üretimine ve doğal gaz üretimine madde, servis, teknoloji, bilgi veya başka türlü destek sağlayan yabancı kişi veya gruplara yaptırım uygulanacaktır.
Yaptırımların dördüncü maddesine göre tasarı yürürlüğe girerse ABD ordusunun TSKya mermi satması veya paylaşması da engellenecek. ABD ordusu ayrıca Türkiyeye savunma teçhizatları, hizmetleri ve materyalleri satamayacak.
Yasa tasarısında bir kez daha Türkiyeye Rus yapımı hava savunma sistemi S-400lerin alımı sebebiyle CAATSA yaptırımları uygulanması gerektiği savunuldu.
6. maddeye göre insani yardım, sağlık yardımı, demokrasi teşviki ve seçim desteği, istihbarat desteği yaptırım dışı tutulacak.
Yasa tasarı Türk liderlere ABD vizesi ambargosu uygulanmasını talep ederken, Erdoğanın mal varlığı hakkında da bir rapor istendi.

Son güncelleme: 23:07 10.12.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı