• Turkhane Logo

AB'den çatışma açıklaması

Avrupa Birliği, dış güçleri Dağlık Karabağ krizine müdahale etmemeleri için uyardı. Rusya ise Azerbaycan ile Ermenistan arasında arabuluculuğa hazır olduğunu açıkladı.

20:36 28 Eylül 2020 Pazartesi
AB'den çatışma açıklaması
Avrupa Birliği, dış güçleri Dağlık Karabağ krizine müdahale etmemeleri için uyardı. Rusya ise Azerbaycan ile Ermenistan arasında arabuluculuğa hazır olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dağlık Karabağdaki çatışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, dışarıdan müdahalenin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Borrell, Azerbaycan ordusu ile Ermenistan destekli milisler arasındaki çatışmaların tüm Kafkasya bölgesinin istikrarı açısından ciddi sonuçları olabileceği uyarısında bulundu.
AB temsilcisi, bölgedeki aktörlerin, çatışmaların bir topyekûn savaşa dönüşmesini engellemek için ellerinden geleni yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.
Borrell, Türkiyenin Ermeni güçlere karşı savaşmaları için Suriyeden Dağlık Karabağa milis gönderdiği yönündeki iddiaları ise doğrulayamacağını söyledi. Bölgeye Suriyeli milisler ya da başka birlikler gönderildiğine dair iddiaları gördük diyen Borrell, ABnin bu iddiaları teyit edecek bulgulara sahip olmadığını belirtti.
Rusya arabuluculuğa hazır
Dağlık Karabağdaki çatışmalarla ilgili Kremlinden de yeni bir açıklama geldi. Açıklamaları TASS haber ajansı tarafından aktarılan Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, Rusyanın Azerbaycan ve Ermenistan arasında arabuluculuk yapabileceğini söyledi.
Rusyanın her iki ülkeyle de geleneksel olarak iyi ilişkilere sahip olduğunu ifade eden Peskov, Rusyanın bu sorunu çözmek için nüfuzunu kullabileceğini belirtti. Peskov, sorunun diplomatik yolla çözümünün, artık kimin haklı ya da kimin suçlu olduğunu tartışmaktan daha önemli olduğunu ifade etti.
Dağlık Karabağdaki durumun Rusya ve diğer ülkeler için endişe sebebi olduğunu söyleyen Kremlin sözcüsü, Husumetin bir an önce sonlandırılması gerektiğine inanıyoruz dedi.
Rusya, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Dağlık Karabağ sorununun çözümü için 1992 yılında kurduğu Minsk Grubunun ABD ve Fransa ile birlikte üç eş başkanından biri. Üç ülkenin taraflar arasında bir barış anlaşması sağlanması için Minsk Grubu kapsamında yürüttüğü son girişim 2010 yılında başarısız olmuştu.

Son güncelleme: 20:36 28.09.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı